Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
27 Şubat 2020 Perşembe
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP

Kutsal Tohum Her Derde Deva

Kutsal Tohum Her Derde Deva

Hamur işlerinin vazgeçilmez süs malzemesi çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Ölümden başka her derde deva olarak belirtilen çörek otunun yağının da şifa kaynağı olduğu belirtildi. Çörek otunun ve çörek otu yağının faydalarını sizler için araştırdık, buyursunlar...


Hemen hemen her evde bulunan, hamur işlerinin vazgeçilmez parçası olan çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor. Çörek otu, birçok hastalığa şifa olması sebebiyle bazı ülkelerde ''kutsal tohum'' olarak adlandırılır. Bugün haberimizde sizlere çörek otunun nasıl yetiştirildiğini, çörek otunun tarihini, çörek otu yağının faydalarını derledik.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

Çörek otu, dünyanın hemen her yerinde bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca çörek otu bitkisi ve yağı Orta doğu ülkelerinde birçok hastalığın tedavisi için kullanılmıştır. Daha çok Asya, Orta doğu ve Afrika'da kullanılan bu bitki günümüzde Amerika ve Avrupa'da da yaygın olarak kullanılmaktadır. Çörek otunun faydaları gördüğünüz gibi tüm dünyada dikkate alınmış ve sağlık için kullanılmıştır.

Çörek otu, en fazla 60 cm'ye kadar uzana bilen koyu yeşil ve mavimsi yapraklı bir tek yıllık otsu bitkidir. Bu bitki besin bakımından zengin, çok kumlu ve killi olmayan toprakları sever. Çörek otunu toprağa ekmeden önce toprağın çok iyi hazırlanması ve ilkbahar mevsiminde mümkün olduğunca erken ekilmelidir. Bakımı yapılırken iyi yanmış ahır gübresi kullanılmalıdır. Eğer kimyasal gübre kullanılacaksa çok az miktarda kullanılmalıdır. Taneleri oluştuğunda kapsül içerisinde ve siyah renklidir.

ASTIMDAN DERİ İLTİHAPLANMASINA KADAR DERMAN OLUYOR

Çağımızda modern tıp, bu mükemmel bitkinin özelliklerini, uyarıcı özelliği nedeniyle hemoroit, ishal, nezle, öksürük ve tenya gibi hastalıkların tedavisinde kullanmaktadır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda ise çörek otunun balla karıştırılarak yardımcı tedavi olarak uygulandığında Aids hastalığının tedavisinde şaşırtıcı sonuçlar alınabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı polen, toz alerjisi, astım ve deri iltihaplanmasında da çörek otu yağı ile tedavi edildiği görülmektedir. Çörek otunun faydaları ise şu şekilde;

Çörek otu kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Cancer ImmunoBiology araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada, Nigella sativa da kemik iliği ve bağışıklık hücrelerini artırıcı bir madde tespit edilmiştir.
Antioksidan özelliği vardır.
İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
Çörek otunun içindeki iltihap önleyici madde eklem iltihabı için yararlıdır.
Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkinliği bulunur.

ALERJİK RAHATSIZLIKLAR ÜZERİNE ETKİLİDİR

Karaciğeri koruyucu özelliği çörek otu faydaları içindedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, karaciğer kanserine karşı koruyabileceğini göstermiştir.

Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.

Almanya'da yapılan bir araştırma çörek otunun alerjik rahatsızlıklarda kullanılabileceğini göstermiştir. Bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına yönelik yapılan çalışmada çörek otunun ciddi oranda fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

ÇÖREK OTU VİTAMİN DEPOSU!

Mide zarını tahriş eden etkenlere karşı mide zarını korur.

Çörek otunun kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığında yararlıdır.

Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörek otunun faydaları arasındadır. Çörek otu içinde bulunan timokinon'un kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlenlenmiştir.

Vücuttaki homosistein düzeyi, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin dışında genetik faktörlere ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein seviyesi yüksek olan kişilere, folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kullanımı öneriliyor. Deneysel çalışmalar çörek otu tohumları ve uçucu yağın homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğunu göstermiştir.

ÇÖREK OTU YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Uzmanlar sinüzit hastalarına ve bu durumlardan şikayetçi olan vatandaşlara çörek otu yağını tavsiye ediyor. Bu yağı hem damlatılabilir hem içten dahilen kullanılabilir. Çörek otu sayesinde 1 ayda sinüzitten kurtulabilirsiniz. Ayrıca bol ılık su için. Çünkü sinüslerde günde yaklaşık 2 litre su döner. O bölgeyi temizlemek için suya ihtiyaç vardır. Her iki buruna birer damla damlatılabilir ayrıca bir çay kaşığı içilebilir. Bir aydan sonra sinüsler rahatlar şikayetler azalmaya başlar ve siz daha rahat nefes almaya, ağrılardan kurtulmaya başladığını görebilirsiniz.

ÇÖREK OTU YAĞININ KARACİĞER KANSERİNE ETKİSİ

Yapılan araştırmalarda çörek otu karışımı ile uygulanan tedavinin karaciğeri zehirli maddelerin meydana getirdiği tahribatlardan koruduğu ve aynı zamanda karaciğer kanserinin şiddetini yavaşlattığı gözlenmiştir. Bu araştırma sonucunda çörek otunun karaciğeri kanserojen etkilerden koruduğu ispatlanmıştır.

Çalışmalardan çıkan verilere göre çörek otu yağının kandaki şeker oranını düşürdüğü ve bunun yanında insülin miktarını da arttırdığı gözlenmiştir.

Çörek otu yağının kolon kanserinin oluşmasını durdurduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çörek otu özünün meme kanserinin etkisini yavaşlattığı gözlenmiştir.

ÇÖREK OTU YAĞI HÜCRELERİ VİRÜSLERDEN KORUYOR

Çörek otu yağı elementler, hoş kokulu yağlar ve vitaminler gibi içinde barındırdığı pek çok öğeden dolayı insan sağlığına oldukça faydalıdır. İçeriğinde Omega 3 ve Omega 6, oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, sodyum, demir, potasyum, bakır, çinko, magnezyum, fosfor, vitamin A, Vitamin B, Vitamin C ve vitamin B2 barındırmakta ve aynı zamanda %58 oranında temel yağ asidi bulundurmaktadır. Bu yüzden bağışıklık sistemimizi enfeksiyon ve alerjiye karşı koruyarak hücreleri virüslerden korur ve tümör oluşumunu engeller. Çörek otu yağı sindirimi lenfler vasıtasıyla yerine getirilir. Bunun sonucunda öbek oluşumu engellenmiş olur. Kutsal tohum, 100’ün üzerinde değerli besin maddesi içermektedir. Bunlar ortalama olarak, %38 karbonhidrat, %35 bitkisel yağlar ve %21 proteinden oluşmaktadır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) çörek otu için: "Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır." buyurmuşlardır. Ayrıca çörek otu yağının iyileştirici ve güzelleştirici olması nedeniyle Kleopatra tarafından da kullanıldığı bilinmektedir. İbn-i Sina ünlü "Hastalıkların Kanunu" kitabında çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluğu ve halsizliği engellediğini savunmaktadır.

ÇÖREK OTU YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Çörek otu yağı, ciltteki sivilcelerin giderilmesi için oldukça etkilidir. İçinde bulunan aminoasitler sayesinde cilt üzerindeki koyu lekelerin açılmasına yardımcı olur. Çörek otu yağının sivilceler üzerine pamuk yardımıyla tampon şeklinde uygulanması önerilir.

Sihirli yağ, cildin nemlenmesine yardımcı olur ve düzenli kullanımında kırışıklıkların hafiflemesini sağlar. Cildin temiz bir görünüm kazandırır.

ÇÖREK OTU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

Çörek otu yağı, düzenli olarak saç diplerine uygulandığında saç derisini yumuşatır ve saçların gürleşmesine yardımcı olur.

Yağın içinde bulunan nigellone ve thymoquinone, antihistaminlerini içerir. Bu 2 histemin ise, kellik ve saçkıran sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçların içinde yer alır. Eğer saçlarınız dökülmeye başladıysa bunun için çörek otu yağı kullanabilirsiniz. Haftada bir kez saç dibine çörek otu yağı ile masaj yapın. Yaklaşık 45 dakika beklettikten sonra duş alabilirsiniz.

Çörek otu yağının iltihap önleyici özelliği vardır. Eğer saç deriniz tahriş olduysa, kepeklenme yaşıyorsanız bunun için de çörek otu yağından faydalanabilirsiniz.

Yağın pek bilinmeyen bir faydası da saç beyazlamasını önlemesidir. Çörek otu yağı, saç foliküllerinin pigment hücrelerinin azalmasını engelleyip saç beyazlamasını geciktirir.

ÇÖREK OTU NASIL YETİŞTİRİLİR?

Çörek otu tropik bölgeler haricindeki yerlerde 2000 kadar türü olan çoğunluğu otsu kara ve su bitkisidir. Kutsal tohum çörek otu, bol güneşli bölgelerde ve ılıman iklimlerde kumlu, az killi verimli topraklarda yetişir. İlkbahar mevsiminde olabildiğince erken ekilmelidir. Bu ot, tohumla üretilen bir bitkidir, her sene tohumunu döker böylelikle bulunduğu yerden tekrar çoğalır. Çörek otu bitkisi düzenli sulanması gerekir. Kesecikleri patlamaya başladığı zaman hasadı yapılmalıdır.

 

Kaynak: webtekno


Etiket: ekonomi dergisi, türkiye de en çok okunan ekonomi dergisi, en çok okunan ekonomi dergisi, son dakika haberler,


Yorumlar yükleniyor...
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR