Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
10 Aralık 2019 Salı
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP

Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti

Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti

UCL´deki bilim insanları, dünyadaki yaşamın başlangıcında bir adım daha geriye giderek cansız varlıkların nasıl canlı varlıkları oluşturabileceğine dair bir fikri ortaya attı. Araştırma ekibi, uzun bir zamandır süregelen kimyasal ´tavuk-yumurta´ sorununa bir çözüm getirdi.


Bilim insanları, dünya üzerinde canlı bir varlık bulunmazken yaşamın nasıl başladığı konusunda birçok araştırma gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. University College London'ın (UCL) araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, dünya üzerindeki yaşamın nasıl başlamış olabileceğini anlamamıza yardımcı olacak gibi görünüyor.

Evrim, yalnızca belirli bir noktaya kadar takip edilebiliyor. Belirli bir noktadan sonra canlı varlıkların cansız varlıklardan gelmesi işlemini kavramamız gerekiyor. Genellikle her şeyin, besinler bakımından zengin bir 'çorba'dan başladığı belirtiliyor. Dünyanın yüzeyinde bulunduğu düşünülen bu sıvı, bir yıldırım düşmesi ya da volkanik aktivite gibi bir olayla süreci başlattı, amino asitlerin birleşerek peptitleri oluşturarak proteinleri, ardından da yaşamı oluşturdu.

Araştırmacılar, bu teoriyle ilgili bir sorun olduğunu belirtti. Araştırmanın başyazarı Matthew Powner, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Amino asit zincirlerinden oluşan peptitler, dünya üzerindeki tüm yaşam formları için fazlasıyla önemlidir. Peptitler, biyolojik süreç için katalizör görevi gören protein dokusunu oluşturur ancak peptitler, amino asitlerden peptitlere geçmek için enzimlere ihtiyaç duyar. Bu da önümüze 'yumurta mı tavuktan çıkar yoksa tavuk mu yumurtadan?' şeklindeki soruyu getiriyor. İlk enzimler nasıl ortaya çıktı?"

Bu bilinmezin cevabını bulmaya çalışan bilim insanları, amino asitleri bir süre boyunca unutarak onların atası olan ve 'aminonitriller' olarak adlandırılan moleküllere odaklandı. Normal şartlar altında bu moleküller, fazlasıyla asidik ya da alkalin olan ortamlarda amino asitleri oluşturur. Sonrasındaysa gerekli enerjiyle birlikte bu amino asitler peptitlere dönüşür.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip, bu iki adımı atladıkları zaman aminonitrillerin direkt olarak peptitlere dönüşebildiğini keşfetti. Biliminsanları, aminonitrilleri su içerisinde hidrojen sülfür ve ferrisiyanürle birleştirdiğinde bahsettikleri sonuçları alabildi. Bahsi geçen iki molekül volkan dumanlarında bulunduğu için dünyanın oluşumu sırasındaki ortamda olma ihtimalleri de bir hayli yüksek.

Araştırmanın yardımcı yazarı Saidul Islam, "İlk defa peptitlerin su içerisinde amino asitleri kullanmadan oluştuğunu ortaya koyduk. Bunu yaparken de dünyanın oluşumunun başlangıcındaki koşulları göz önünde bulundurarak buna yakın ortamları kullandık" ifadelerini kullandı.

Dünya üzerindeki yaşamın nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olmanın yanı sıra araştırmacılar, bu yöntemin sentetik kimya alanında daha verimli çalışmalara olanak tanıyacağını belirtti.

haber kaynağı:webtekno


Etiket: ft ekonomi, ft ekonomi dergisi, ft ekonomi türkiyedeen çok okunan haber sitesi, Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti,


Yorumlar yükleniyor...
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR