Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
18 Haziran 2019 Salı
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP

İzmir Ekonomi Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencileri, Üç Boyutlu Yazıcıyla Giysi Üretti

İzmir Ekonomi Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencileri, Üç Boyutlu Yazıcıyla Giysi Üretti

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi´nde üç boyutlu yazıcıda fiber optik aydınlatma elemanlarıyla üretilen giysi, Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi´nde tanıtıldı.


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) akademisyen ve öğrencileri, üç boyutlu yazıcı kullanarak giysi üretti.

İEÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında üç boyutlu yazıcılarda kullanılan filament maddesiyle bilgisayarda tasarlanan giysinin yazıcıdan "çıktısı" alındı.

YAPISAL BİR İŞLEV KAZANDIRILDI

LED ve fiber optik aydınlatma elemanlarıyla birleştirilen giysi, Ekim ayında İzmir'de düzenlenen Uluslararası Teknik Tekstiller Kongresi'nde tanıtıldı. Çalışmayla ilgili değerlendirmelerine yer verilen proje yürütücüsü Doktor Öğretim Üyesi Arzu Vuruşkan, tasarımı meydana getiren 120 parçanın çeşitli bağlantı yöntemleriyle bir araya getirildiğini, fiber optik kablolarla desteklenen giysiye yapısal bir işlev kazandırıldığını ifade etti.

"DEVAMI PLANLANAN PROJENİN İLK ÜRÜNÜ"

Yeni malzemelerin ve teknolojilerin giysilere uygulanmasının tasarımın geleceği olarak görüldüğüne dikkati çeken Vuruşkan, şunları kaydetti:

"Üç boyutlu yazıcılar gibi yeni üretim teknikleri, geleneksel üretim teknikleriyle birleştirildiğinde hayal gücünün sınırlarını zorlayacak tasarımlar yaratılabilir. Bu nedenle gelecekte önemli bir yeri olduğu düşünülen üç boyutlu yazıcılarla giysi tasarımı projesine başladık. Bu giysi, devamı planlanan projenin ilk ürünüdür."

haber kaynağı:haberler.com


Etiket: Ft ekonomi dergisi, Türkiye'de en çok okunan ekonomi dergisi, , izmir Ekonomi Üniversitesi Akademisyen ve Öğrencileri, Üç Boyutları Yazcıyla Giyisi Üretti,


Yorumlar yükleniyor...
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR