Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
18 Haziran 2019 Salı
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
TEKNOLOJİ-BİLİM ile ilgili haberler
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalarda, fare ve insan organları transparan olarak üretildi.
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi Bilim insanları, konuşma yeteneğini kaybetmiş kişilerin iletişimlerini kolaylaştırmak için beyin sinyallerini makine öğrenme ile sanal seslere dönüştüren bir implant geliştiriyorlar.
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda, insan beyninin doğrudan internete bağlanabileceğini keşfettiler. Yapılan testlerde kısmi olarak başarı sağlanarak, iki birey arasında bulut tabanlı veri alış verişi yapıldı.
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı Yale Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, ölü bir domuz beyni üzerinde yaptıkları çalışmalarda ilk defa hücresel aktiviteleri yeniden aktif hale getirmeyi başardı.
Elektriksel Beyin Uyarımları, Hafızayı 50 Yıl Gençleştiriyor
Elektriksel Beyin Uyarımları, Hafızayı 50 Yıl Gençleştiriyor Beyindeki belli noktaları elektrikle uyarmayı sağlayan yeni bir yöntem, 70 yaşındaki insanlara 20 yaşındaki insanların hafıza becerisini kazandırıyor.
Bilim İnsanları, Kadavradan Alınan Örneklerle Yapay Kan Damarları Üretmeyi Başardı
Bilim İnsanları, Kadavradan Alınan Örneklerle Yapay Kan Damarları Üretmeyi Başardı Dört yıl önce yapay kan damarları üretmek için çalışmaya başlayan bilim insanları, çalışmalarını sonlandırdı ve hastanın vücudunun kabul edeceği yapay kan damarları oluşturmayı başardı.
Genetik Mutasyon Sayesinde Hayatı Boyunca Hiç Acı Hissetmeyen Kadın
 Genetik Mutasyon Sayesinde Hayatı Boyunca Hiç Acı Hissetmeyen Kadın Araştırmacılar yaptıkları testlerle yaşlı bir kadının genlerinde oluşan bir mutasyon yüzünden yıllardır hiç acı hissetmediğini keşfettiler.
İlk Kez İnsan Sağlığına Zararı Bulunmayan Erkek Doğum Kontrol Hapı Geliştirildi
İlk Kez İnsan Sağlığına Zararı Bulunmayan Erkek Doğum Kontrol Hapı Geliştirildi Bilim insanlarının erkekler için geliştirdiği yeni doğum kontrol hapı, ilk aşama testlerinde güvenli çıktı.
Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti
Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti Scripps Araştırma Enstitüsü´nden bilim insanları, beynine lazer ateşledikleri farelerin alkol bağımlılıklarını tersine çevirdiklerini açıkladı.
Devrim Niteliğinde Operasyon: 3D Baskı Yöntemiyle Sağırlık Tedavisi Mümkün Oldu
Devrim Niteliğinde Operasyon: 3D Baskı Yöntemiyle Sağırlık Tedavisi Mümkün Oldu Güney Afrika´da gerçekleştirilen devrim niteliğindeki operasyon şimdilik yüksek maliyetlere yol açsa da yakında daha da yaygın olacağı düşünülüyor.
Telefondaki İlk Konuşma ne Zaman Gerçekleşti?
Telefondaki İlk Konuşma ne Zaman Gerçekleşti?
Hadi bu akşamki ipucu sorusunu yayınladı, ipucu sorusunun cevabı ise haberimizde yer alıyor. Bu akşam 20.30´da yayınlanacak olan Hadi´nin sorusu telefonlardan geliyor. Eğer siz de rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız haberimizde yer alan ipucu sorusunun cevabını kaçırmayın. 11 Mart Hadi ipucu sorusu: Telefondaki ilk konuşma ne zaman gerçekleşti?
Bilim İnsanları, Deniz Suyundan Hidrojen Yakıtı Üretti
Bilim İnsanları, Deniz Suyundan Hidrojen Yakıtı Üretti Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, tuzlu sudan hidrojen yakıtı elde etmenin yolunu buldu. Bu keşifle beraber denizler yenilenebilir enerji kaynağı haline gelecek.
Cisimleri Sadece Işıkla Kaldırmanın Yolu Bulundu
Cisimleri Sadece Işıkla Kaldırmanın Yolu Bulundu Bilim insanları, buldukları yeni yöntemle uzay gemilerinin en yakın yıldızlara 20 yılda varabileceğini iddia ediyor.
Bilim İnsanları, Parkinson Hastalığının Nerede Başladığını Keşfetti
Bilim İnsanları, Parkinson Hastalığının Nerede Başladığını Keşfetti Yapılan yeni bir araştırmada, Parkinson´a sebep olan şeyin ilk olarak bağırsaklarda başladığı bulundu.
Bilim İnsanları, Yumurta Kabuğunda Enerji Depolamayı Başardılar
Bilim İnsanları, Yumurta Kabuğunda Enerji Depolamayı Başardılar Biyolojik atık olan tavuk yumurtası kabuklarının enerji depolamada kullanılabileceği kanıtlandı. Bu ilginç keşif, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nün de dahil olduğu uluslararası bir araştırmacı topluluğu tarafından yapıldı.
Toyota´nın Yeni Patenti, Hırsızları Biber Gazına Boğacak
Toyota´nın Yeni Patenti, Hırsızları Biber Gazına Boğacak Yeni Toyota patentinin araç hırsızlarına bir sürprizi var; adaletten önce fiskeyi otomobilin kendisinden yiyecekler.
Beynin Belli Bölümlerini Elektrikle Eşlemek, Depresyona İyi Geliyor
Beynin Belli Bölümlerini Elektrikle Eşlemek, Depresyona İyi Geliyor Son araştırmalara göre beyne verilen invasif olmayan elektrik dalgaları majör depresyon tedavisinde büyük bir kapıyı aralayabilir.
Bilim İnsanları, Kuantum Bilgisayar ile Zamanı Geri Çevirmeyi Başardılar
Bilim İnsanları, Kuantum Bilgisayar ile Zamanı Geri Çevirmeyi Başardılar Birazdan okuyacaklarınız, fiziğin bazı temel yasalarıyla çelişmektedir. Zira araştırmayı yapan ekip, “Yapay olarak, zamanın termodinamik okuna göre ters yönde gelişen bir durum oluşturduk” açıklamasında bulundu. Yani her zaman ileriye doğru giden asimetrik zaman çizgisinde, geriye doğru gitmeyi başardılar.
Alzheimer Hastalığını İyileştirebilecek Bir Buluşa İmza Atıldı
Alzheimer Hastalığını İyileştirebilecek Bir Buluşa İmza Atıldı Laboratuvar fareleri üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, bilişsel zayıflıkları önleyebilecek bir keşif yapıldı.
Bilim İnsanlarından Çığır Açan Buluş!
Bilim İnsanlarından Çığır Açan Buluş! Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, tüm organ ve dokuları aynı anda görüntüleyebilen 3D tarayıcı geliştirdi.
Alkolün Yabancı Dil Konuşmayı Kolaylaştırdığı Tespit Edildi
Alkolün Yabancı Dil Konuşmayı Kolaylaştırdığı Tespit Edildi Çağımızın gerekliliklerinden biri olan yabancı dil üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, ilginç sonuçların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Psychopharmacology isimli dergide yayınlanan bir araştırmaya göre alkol, insanların yabancı dil konuşmasını kolaylaştırıyor.
Milyarlarca Kilometre Uzaklıktaki Dev Fırtınalar Görüntülendi
Milyarlarca Kilometre Uzaklıktaki Dev Fırtınalar Görüntülendi Hubble uzay teleskobu, Uranüs ve Neptün gezegenlerindeki dev fırtınaları görüntüledi
Elektrikler Kesildiğinde Buzdolabındaki Gıdaların Bozulmasını Önleyecek Formül
Elektrikler Kesildiğinde Buzdolabındaki Gıdaların Bozulmasını Önleyecek Formül Lise öğrencileri, TUBİTAK bünyesinde tanıttıkları proje ile elektrikler kesildiğinde buzdolabında bulunan gıdaların bozulmasının önüne geçecek düşük maliyetli formüllerini sundu.
Uyku Eksikliğinin Alzheimer’la Bağlantılı Olduğu Ortaya Çıktı
Uyku Eksikliğinin Alzheimer’la Bağlantılı Olduğu Ortaya Çıktı Çağımızın en büyük hastalıklarından olan alzheimer’ın sebeplerinden birinin de uyku eksikliği olduğu ortaya kondu. Eğer sizin de gece uykularınız bölünüyorsa ya da uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu durum düşündüğünüz kadar masum olmayabilir.
Depresyonun Beynin Daha Hızlı Yaşlanmasına Neden Olduğu Ortaya Çıktı
Depresyonun Beynin Daha Hızlı Yaşlanmasına Neden Olduğu Ortaya Çıktı Depresyonun çarpıcı etkileri arasına bir yenisi daha eklendi. Buna göre depresyon, yaşlılığa bağlı beyin fonksiyonlarının azalmasına doğrudan etki ediyor.
Araştırmacılar, Güneş Işığıyla Suyu Sterilize Etmenin Yolunu Buldu
Araştırmacılar, Güneş Işığıyla Suyu Sterilize Etmenin Yolunu Buldu Çinli araştırmacılar, güneş ışığını kullanarak sudaki bakterileri öldürmenin bir yolunu buldu. Böylece saf suya daha kolay erişmek mümkün olacak.

Tarihte İlk Kez Türkiye’den ABD’ye Bir Teknoloji Transferi Yapıldı
Tarihte İlk Kez Türkiye’den ABD’ye Bir Teknoloji Transferi Yapıldı Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen teknoloji, ABD’de bulunan North Carolina State Üniversitesi tarafından alındı. Bu teknoloji transferi, Türkiye’de bir ilk oldu.
WhatsApp’ın yeni bir özelliği daha ortaya çıktı
WhatsApp’ın yeni bir özelliği daha ortaya çıktı WhatsApp Android sürümünde bir takım geliştirmeler olduğu ortaya çıkmıştı. Gelen son haberlere göre; WhatsApp Android arayüzünde yenilikler yapılmaya başlanmış, Ayarlar sekmesinde tasarımsal değişiklikler olduğu görülmüştü. Şimdi ise anlık mesajlaşma uygulamasında başka bir yeniliğin daha test edildiği ortaya çıktı. Söz konusu yeni özellik birkaç ülkedeki kullanıcılarla sınırlandırılmış durumda görünüyor.
Dünyanın derinliklerinde devasa dağlar keşfedildi
Dünyanın derinliklerinde devasa dağlar keşfedildi Bolivya’daki şiddetli depremler, bilim insanlarının dünyanın üst ve alt mantoları arasındaki sınırın yapısını incelemeye ve büyük dağ zirveleri ile derin yarıklarla kaplı olduğunu keşfetmelerine yardımcı oldu. Bilim insanlarının bulguları ve manto fotoğrafları Science dergisinde yayınlandı.
Derin Dokulardaki Isıyı Ölçebilecek Yeni Yöntem Geliştirildi
Derin Dokulardaki Isıyı Ölçebilecek Yeni Yöntem Geliştirildi Bilim insanları, kanser tedavisinde de kullanılabilecek olan, iç dokulardaki ısıyı ölçebilecek bir yöntem geliştirdi.
Yatağı Eşit Bölüştüren Teknoloji
Yatağı Eşit Bölüştüren Teknoloji FORD, araçlardaki şerit koruma teknolojisinden yararlanarak çiftlerin gece yatakta birbirlerinin alanını işgal etmesine akıllı bir çözüm getirdi.
Elon Musk´ın Yeni Hedefi: Ay´a En Hızlı Şekilde Ulaşmak
Elon Musk´ın Yeni Hedefi: Ay´a En Hızlı Şekilde Ulaşmak SpaceX ve Tesla ile adını son yıllarda bolca duyduğumuz Elon Musk, hızlandırdığı projeleriyle en hızlı şekilde Ay´a ayak basmak istiyor. Yılın başında çalışanlarının %10´unu işten çıkarmak zorunda kalan Musk, daha düşük bütçeyle daha büyük işler yapmak istiyor.
WhatsApp´ın Yeni Özelliği Ortaya Çıktı! WhatsApp´ta ne Değişecek?
WhatsApp´ın Yeni Özelliği Ortaya Çıktı! WhatsApp´ta ne Değişecek? Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Android sürümünde bir takım geliştirmeler olduğu ortaya çıkmıştı. WhatsApp Android arayüzünde yenilikler yapılmaya başlanmış, Ayarlar sekmesinde tasarımsal değişiklikler olduğu görülmüştü. Şimdi ise anlık mesajlaşma uygulamasında başka bir yeniliğin daha test edildiği ortaya çıktı. Söz konusu yeni özellik birkaç ülkedeki kullanıcılarla sınırlandırılmış durumda görünüyor. WhatsApp´ın isminden söz ettiren değişikliğin ne olduğuna gelin daha yakından bakalım...
Uzmanlar Uyardı Kahvenin Nesli Tükeniyor
Uzmanlar Uyardı Kahvenin Nesli Tükeniyor Uzmanlar dünyada bilinen 124 tür kahve bitkisinin yüzde 60´ının tükenmek üzere olduğu uyarısında bulundu. Kahvenin 100´den farklı türü doğal olarak ormanlarda yetişiyor ancak sadece bunlardan ikisi bizim içtiğimiz kahvenin bitkisi.
Korkuyu Doğuştan mı Biliriz, Yoksa Sonradan mı Öğreniriz? (Albert Deneyi)
Korkuyu Doğuştan mı Biliriz, Yoksa Sonradan mı Öğreniriz? (Albert Deneyi) Hepimizin belirli şeylere karşı bir korkusu vardır. Peki, bu korkular doğuştan mı gelir yoksa sonradan edinilmiş midir? Bu soruya yanıt arayan John B. Watson, tarihin en korkunç deneyini gerçekleştirdi.
Yakın Gelecekte Telefonlarımızı Wi-Fi Aracılığıyla Şarj Edebileceğiz
Yakın Gelecekte Telefonlarımızı Wi-Fi Aracılığıyla Şarj Edebileceğiz Telefonlarınızda batarya sorunu olmasaydı güzel olmaz mıydı? Birçok kişi bu soruya ‘evet’ yanıtını vermiştir. Şu an için böyle bir şey mümkün olmasa da yakın gelecekte şarj sorunu ortadan kalkabilir.
İstediğiniz Zaman Isınıp İstediğinizde Serinlemenizi Sağlayan Kumaş Geliştirildi
İstediğiniz Zaman Isınıp İstediğinizde Serinlemenizi Sağlayan Kumaş Geliştirildi Bilim insanlarının geliştirdiği yeni kumaş, vücut sıcaklığını ideal aralıkta tutmak için ortam sıcaklığına göre kendisini ayarlayabilecek.
Türk Hekimler, Ameliyatsız Kalp Hastalığı Tekniği Geliştirdi
Türk Hekimler, Ameliyatsız Kalp Hastalığı Tekniği Geliştirdi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde kalp hastalarında açık ameliyat gerektirmeyen "Kılıç Tekniği" adı verilen bir yöntem geliştirildi.
Bilim İnsanları Kilogramın Tanımını Değiştirmeye Hazırlanıyorlar
Bilim İnsanları Kilogramın Tanımını Değiştirmeye Hazırlanıyorlar Uluslararası ağırlık ölçüm sisteminin 1889´dan beri önemli bir parçasını oluşturan "Le Grand K"in (Büyük K) tanımı Paris´te toplanan biliminsanları tarafından yeniden tanımlanacak.
WhatsApp’ta Yeni Dönem Başladı! Artık Yüzünüzü Görünce Açılacak
WhatsApp’ta Yeni Dönem Başladı! Artık Yüzünüzü Görünce Açılacak WhatsApp’ın iOS sürümüne parmak izi güvenliği geliyor. Özelliği aktif ederseniz telefon ekran kilidinizi açsanız bile WhatsApp’a girmek için ayrıca parmak izi vermek zorunda kalacaksınız.
İddia: Dinozorların Sonu Olan Asteroit, Kanseri Yenebilecek Metaller İçeriyor
İddia: Dinozorların Sonu Olan Asteroit, Kanseri Yenebilecek Metaller İçeriyor Warwick Üniversitesi´ndeki araştırmacılar iridyum adlı kimyasal elementin kanser tedavisinde çok büyük bir role sahip olabileceğini iddia ettiler. Eğer çalışmalar bunu doğrular ise dinozorların sonunu getiren şey insanlığın kurtarıcısı olabilir.
Yapay Zekâ İle Yeni Bir İnsan Türü Keşfedildi
Yapay Zekâ İle Yeni Bir İnsan Türü Keşfedildi Yapay zekâ algoritması ile bilinmeyen bir insan türü keşfedildi. Söz konusu insan türünün DNA´sı, günümüz Asyalılarınınkiyle benzerlik gösteriyor. Algoritmanın arkeologları işinden edebileceği düşünülüyor.
Bilim Dünyasından Müthiş Keşif: Mikroplardan Elektrik Üretilecek
Bilim Dünyasından Müthiş Keşif: Mikroplardan Elektrik Üretilecek Rus bilim insanları, mikropların elektrik ürettiğini ve gelecek yıllarda ucuza ve çevreye zarar vermeyecek bir şekilde bu amaçla kullanılabileceğini açıkladı.
WhatsApp’ta Silinen Mesajları Okumanın Hilesi Bulundu
 WhatsApp’ta Silinen Mesajları Okumanın Hilesi Bulundu WhatsApp´ta kimi zaman insanları meraktan deliye döndüren, kimi zaman da yanlış mesaj gönderenlerin hayatını kurtaran özellik olan mesaj silme özelliğinin hilesi ortaya çıktı.
Bilim İnsanları, En Az Titanyum Kadar Güçlü ´Metalik Tahta´ Geliştirdi
Bilim İnsanları, En Az Titanyum Kadar Güçlü ´Metalik Tahta´ Geliştirdi 3 farklı üniversitenin araştırmacılarının ortak çalışmasıyla, dünyanın en hafif ve en güçlü materyallerinden biri geliştirilmiş olabilir.
Gazlı İçecekler Çalkalanınca Neden Daha Fazla Köpürür?
Gazlı İçecekler Çalkalanınca Neden Daha Fazla Köpürür? Günlük yaşantımızda çoğumuzun tükettiği gazlı içeceklerin çalkaladığımızda neden daha şiddetli köpürdüğünü merak etmiş miydiniz? Dışarıdan bakıldığında son derece basit bir olay gibi görünen bu tepkime aslında bir denkleme sahip bilimsel bir olay.
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR