Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
26 Ocak 2020 Pazar
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
TEKNOLOJİ-BİLİM ile ilgili haberler
Bilim Cevap Verdi: Hayattaki Kararlarımızı Nasıl Veririz?
Bilim Cevap Verdi: Hayattaki Kararlarımızı Nasıl Veririz? Sinirbilimciler, insanların günlük hayatta karşılaşabileceği durumlarda karar verme mekanizmalarının nasıl çalıştığını ve nasıl daha iyi kararlar verilebileceğini açıkladılar. Elde edilen sonuçlar, kararlarımızın aslında bizim dışımızda etkenler tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor.
Bilim İnsanları, Egzersiz Yapmadan Vücut Yağlarını Yakabilecek Bir Parça Üretti
Bilim İnsanları, Egzersiz Yapmadan Vücut Yağlarını Yakabilecek Bir Parça Üretti Kilo vermek, büyük bir emek ve çaba gerektiriyor ancak insanlar diyet ve egzersiz gibi şeyleri yapmaya ya zaman bulamıyor ya da üşenebiliyorlar. Singapurlu bilim insanları, egzersiz yapmaya gerek kalmadan vücut yağlarını eritebilecek bir parça üretti.
Memelilerde Bulunan Bir Yeteneğin Kanser Tedavisinde Kullanılabileceği Ortaya Çıktı
Memelilerde Bulunan Bir Yeteneğin Kanser Tedavisinde Kullanılabileceği Ortaya Çıktı Bazı memelilerin hamileliklerini durdurabildiğini biliyor muydunuz? İşte ´embriyonik diyapoz´ olarak bilinen bu işlem, günümüzde insanların yeni kanser tedavileri geliştirmesine yardımcı olabilir.
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı Pek çok kişinin çektiği uyku problemiyle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Son araştırma, uyku saatinden 1-2 saat önce 40 ila 42 santigrat derece su sıcaklığında alınacak bir duşun, uykuya dalma süresini kısalttığını ortaya çıkardı.
Otizmli Oğlunu Cyborga Çeviren ‘Çılgın Bilimanası’
Otizmli Oğlunu Cyborga Çeviren ‘Çılgın Bilimanası’ Teorik nörobilimci Vivienne Ming, otizmli çocuğunun gelişimine katkıda bulunmak ve zorluklarını hafifletmek için bilime güveniyor.
Hastalıklarla Vücudun İçinde Mücadele Edecek Olan Mini Robotlar
Hastalıklarla Vücudun İçinde Mücadele Edecek Olan Mini Robotlar Bilim insanlarının geliştirdiği robotlar, piezoelektrik yöntemini kullanarak hareket edebiliyor. Bilim insanları bu robotların hareketini kontrol ederek, insan vücuduna gönderilmesi ve hastalıkların iyileştirilmesini amaçlıyorlar.
İnsan Hafızasına Dair Çok Önemli Bir Sır Daha Çözülmek Üzere
İnsan Hafızasına Dair Çok Önemli Bir Sır Daha Çözülmek Üzere Basit bir yapbozu çözmeye çalışan bir farenin beyin aktivitelerini inceleyen Rus biyologlar, insan hafızasının güçlenmesinde önemli role sahip bir iltihap önleyici bir madde keşfettiler.
Dünya Üzerinde İlk Kez 3 İnsan Düşünce Gücüyle İletişim Kurmayı Başardı
Dünya Üzerinde İlk Kez 3 İnsan Düşünce Gücüyle İletişim Kurmayı Başardı Washington Üniversitesi´nde yapılan yeni araştırmalar sayesinde geliştirilen bir arayüz yoluyla düşünce gücünü kullanarak iletişim kurma hayatımızda yer etmeye bir adım daha yaklaştı.
Dövme Gibi Yapıştırılabilen ´Yapay Ses Telleri´ Üretildi
Dövme Gibi Yapıştırılabilen ´Yapay Ses Telleri´ Üretildi İnsanların en önemli iletişim yetisi, elbette konuşmaktır ancak birçok insan, ciddi yaralanmalar sonucunda konuşma yetisini kaybetmekte. Çeşitli sebeplerle konuşma yetisini kaybetmiş olan birçok kişiye yardım etmek isteyen araştırmacılar, "yapay bir boğaz" ürettiler.
Alzheimer´ın Tedavisini Mümkün Kılabilecek Bir Keşif Yapıldı
Alzheimer´ın Tedavisini Mümkün Kılabilecek Bir Keşif Yapıldı Beyinde bulundan toksinlerin beyinden temizlenmesi için önemli bir yol keşfedildi. Bu keşif aynı zamanda Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıkların da kaynağını göstermiş olabilir.
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı Pek çok kişinin çektiği uyku problemiyle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Son araştırma, uyku saatinden 1-2 saat önce 40 ila 42 santigrat derece su sıcaklığında alınacak bir duşun, uykuya dalma süresini kısalttığını ortaya çıkardı.
Görme Engellilere Umut Olacak Yeni Bir Cihaz Geliştirildi
Görme Engellilere Umut Olacak Yeni Bir Cihaz Geliştirildi Araştırmacılar, görmeyle ilgili beyin korteksinde zarar oluşmayan ancak gözlerindeki sorun nedeniyle görme engeli bulunan kişiler için büyük umut vaat eden bir teknoloji geliştirdi.
Isıyı Elektriğe Çeviren Bir Jeotermal Batarya Geliştirildi
Isıyı Elektriğe Çeviren Bir Jeotermal Batarya Geliştirildi Yenilenebilir enerji konusunda hep gökyüzüne baksak da aradığımız çözüm yer altında olabilir. Yeni bir araştırma sayesinde ısıyı elektrik enerjisi olarak depolayabilen batarya üretildi.
İnsanlar, Elon Musk’ın Kafalarını Delmesini İstiyor
İnsanlar, Elon Musk’ın Kafalarını Delmesini İstiyor Elon Musk’ın şirketi Neuralink hakkında yaptığı açıklamaların ardından internet, firmanın çalışmalarında kobay olmak istediğini belirten kişiler ile doldu.
Bataryaların Geleceğini Değiştirebilecek Yeni Bir Malzeme Bulundu
Bataryaların Geleceğini Değiştirebilecek Yeni Bir Malzeme Bulundu Yenilenebilir ve temiz enerjinin kullanımı önündeki en büyük sorun olan depolama ihtiyacını karşılamak için uzmanlar yeni bir malzeme geliştirdi. Bu yeni bileşen, lityum iyon pillerin yaşadığı sorunların önüne geçebilir.
Sadece ’Takıntı’dan İbaret Sanılan Simetrinin Bilim İçin Muazzam Önemi
Sadece ’Takıntı’dan İbaret Sanılan Simetrinin Bilim İçin Muazzam Önemi Fizikçiler, atom altı parçacıkları anlamak ve evrenin nasıl oluştuğunu keşfetmek için simetriyi kullanıyorlar.
Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi
Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi Bilim insanları, gıdalardaki zararlı maddeleri algılayabilen ve insan vücudu için tehdit niteliğinde olan maddeleri algılayabilen bir sensör geliştirdi. Sensörle birlikte yalnızca gıda değil birçok alanda büyük kolaylığa erişilmesi hedefleniyor.
NASA´nın Çılgın Buluşu İnsanlığın Hayatını Değiştirecek!
NASA´nın Çılgın Buluşu İnsanlığın Hayatını Değiştirecek! NASA´dan insanlık için çığır açacak yepyeni bir buluş geldi. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu özel teknoloji insanlığın hayatını toptan değiştirecek...
Dünyanın En Güvenli Araçları Açıklandı! İşte, Zırh Kadar Sağlam Otomobil Modelleri
Dünyanın En Güvenli Araçları Açıklandı! İşte, Zırh Kadar Sağlam Otomobil Modelleri Araçların daha güvenli hale gelmesi için son teknoloji sistemleri test eden EURO NCAP, 2019´un en güvenli araçlarını açıkladı.
Akıllı Telefonlarda Yeni Dönem Başlıyor! "Havadan" Şarj Edilecek
Akıllı Telefonlarda Yeni Dönem Başlıyor! Akıllı telefonların şarj ömrünün kısa olması kullanıcıların rahatsız olduğu konuların başında geliyor. ABD merkezli bir şirket, kablosuz şarjı daha ileri bir boyuta taşıyarak ´havadan´ şarj teknolojisini geliştirdi.
Ölümsüzlüğü Ararken Yapılan İcat: Havai Fişek
Ölümsüzlüğü Ararken Yapılan İcat: Havai Fişek Günümüzde takımların şampiyonluk kutlamalarından, düğünlere, yılbaşı kutlamalarına kadar birçok farklı alanda kullanılan havai fişek, aslında ölümsüzlük arayışının bir ürünü olarak ortaya çıktı.
Her İnsan Beyninde Bulunan Gerçek Süper Güç: Nöroplastisite
Her İnsan Beyninde Bulunan Gerçek Süper Güç: Nöroplastisite Süper kahramanları görmek için filmleri, dizileri beklemeyin. Milyonlarca nöronunu, birkaç ampulu aynı anda yakacak kadar güçlü elektrikle çalıştıran beyniniz var. Bugün tüm düşünce ve inançlarımızı, tüm hayallerimizi, öğrendiğimiz her şeyi, gerçeğe dönüşen ya da dönüşmeyen tüm rüyalarımızı borçlu olduğumuz beynimizin en tuhaf özelliğine yakından bakıyoruz.
Ege Üniversitesi Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor
Ege Üniversitesi Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor Türkiye’de robotik cerrahi ile ameliyat yapılan 35 merkez arasında yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bu alanda verdiği eğitimlerle de dikkat çekiyor.
Kırıkları İyileştirecek ‘Yerli ve Milli’ Çivi Üretildi
Kırıkları İyileştirecek ‘Yerli ve Milli’ Çivi Üretildi Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı´nda, uyluk kemiğinin dize yakın kısmında görülen kırıkların tedavi edilmesi için tamamen yerli ve milli çivi üretildi. Birden fazla kırıkta kullanılacak olan yerli çivi, hem ameliyat süresini kısaltacak, hem de hastanın iyileşip daha erken ayağa kalkmasını sağlayacak.
Maden Suyu Kullanarak Kozmetik Ürettiler
Maden Suyu Kullanarak Kozmetik Ürettiler Geliştirilen ürün hakkında bilgiler veren EÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, "Bu çok önemli bir çalışma, amacımız ithal edilen ürünlerin yerine ülkemizde yerli ve milli olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanılmasını sağlamak" dedi.
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi Dr.Dyllon Dandal isimli öğretim üyesinin denetimi altında yaptıkları çalışmayla Cape Town Üniversitesi öğrencileri, idrardan gerçek bir tuğla ürettiler.
Klavyelere Yeni Tuş Geliyor
Klavyelere Yeni Tuş Geliyor Klavyelerde bir standart olan Windows tuşu ile birlikte Microsoft´un klavyelere yeni bir tuş daha eklemeyi planlıyor.
Gelecekte Bilgisayarların Bakteri Kullanarak Üretilmesi Mümkün Olabilir mi?
Gelecekte Bilgisayarların Bakteri Kullanarak Üretilmesi Mümkün Olabilir mi? Bilim insanları, çok önemli bir nanomalzeme olan grafeni, yeni bir yöntemle elde etmeyi başardılar. Bu yöntem, grafit ile bir deniz bakterisi olan Shewanella´nın karıştırılmasıyla grafen üretilmesini sağlıyor.
Köpeklerin Yüz Kaslarının İnsanlara Üzgün Görünmek İçin Evrimleştiği Keşfedildi
Köpeklerin Yüz Kaslarının İnsanlara Üzgün Görünmek İçin Evrimleştiği Keşfedildi Köpeklerin masum ya da üzgün bakışlarının insan ilgisi çekmek için yapıldığı ve bu bakışı yapmak için gereken kasların evrim sonucunda ortaya çıktığı bulundu.
Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti
Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti UCL´deki bilim insanları, dünyadaki yaşamın başlangıcında bir adım daha geriye giderek cansız varlıkların nasıl canlı varlıkları oluşturabileceğine dair bir fikri ortaya attı. Araştırma ekibi, uzun bir zamandır süregelen kimyasal ´tavuk-yumurta´ sorununa bir çözüm getirdi.
Bilim İnsanlarından Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya
Bilim İnsanlarından Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya Bilim insanları, Güneş´te yaşanan patlamaların oluşturduğu fırtına hakkında uyarılarda bulundu. Güney yarım kürede ilgi çekici güney ışıklarının oluşmasına sebep olacak fırtınanın kötü etkileri de bulunuyor.
Bilim İnsanları, Süper Bilgisayarlar ile Evrenin Oluşumunu Simule Etti
Bilim İnsanları, Süper Bilgisayarlar ile Evrenin Oluşumunu Simule Etti Süper bilgisayar kullanılarak yapılan simülasyonlar, kütleçekimini anlamak ve galaksilerin oluşumunu kavrayabilmek için tek alternatifimizin Einstein’ın Genel Görelilik teorisi olmadığını ortaya koydu. Yeni Bukalemun teorisi, ciddi bir alternatif oluşturabilir.
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo Gün içerisinde zihinsel yorgunluk çeken insanların sayısı bir hayli fazla. Bu yorgunluktan kurtulmak için zihin geliştirici teknikler bulunuyor. Biz de sizler için beyninizi güçlendirmeye katkı sağlayacak 5 tekniği ve tüyoyu derledik.
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo Gün içerisinde zihinsel yorgunluk çeken insanların sayısı bir hayli fazla. Bu yorgunluktan kurtulmak için zihin geliştirici teknikler bulunuyor. Biz de sizler için beyninizi güçlendirmeye katkı sağlayacak 5 tekniği ve tüyoyu derledik.
Burnunuza Gelen Kötü Kokular, Hafızanızı Güçlendiriyor
Burnunuza Gelen Kötü Kokular, Hafızanızı Güçlendiriyor Yeni bir araştırmaya göre hatıralarımız, deneyim sırasında kötü bir koku varsa daha kuvvetli oluyor.
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalarda, fare ve insan organları transparan olarak üretildi.
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi Bilim insanları, konuşma yeteneğini kaybetmiş kişilerin iletişimlerini kolaylaştırmak için beyin sinyallerini makine öğrenme ile sanal seslere dönüştüren bir implant geliştiriyorlar.
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda, insan beyninin doğrudan internete bağlanabileceğini keşfettiler. Yapılan testlerde kısmi olarak başarı sağlanarak, iki birey arasında bulut tabanlı veri alış verişi yapıldı.
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı Yale Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, ölü bir domuz beyni üzerinde yaptıkları çalışmalarda ilk defa hücresel aktiviteleri yeniden aktif hale getirmeyi başardı.
Elektriksel Beyin Uyarımları, Hafızayı 50 Yıl Gençleştiriyor
Elektriksel Beyin Uyarımları, Hafızayı 50 Yıl Gençleştiriyor Beyindeki belli noktaları elektrikle uyarmayı sağlayan yeni bir yöntem, 70 yaşındaki insanlara 20 yaşındaki insanların hafıza becerisini kazandırıyor.
Bilim İnsanları, Kadavradan Alınan Örneklerle Yapay Kan Damarları Üretmeyi Başardı
Bilim İnsanları, Kadavradan Alınan Örneklerle Yapay Kan Damarları Üretmeyi Başardı Dört yıl önce yapay kan damarları üretmek için çalışmaya başlayan bilim insanları, çalışmalarını sonlandırdı ve hastanın vücudunun kabul edeceği yapay kan damarları oluşturmayı başardı.
Genetik Mutasyon Sayesinde Hayatı Boyunca Hiç Acı Hissetmeyen Kadın
 Genetik Mutasyon Sayesinde Hayatı Boyunca Hiç Acı Hissetmeyen Kadın Araştırmacılar yaptıkları testlerle yaşlı bir kadının genlerinde oluşan bir mutasyon yüzünden yıllardır hiç acı hissetmediğini keşfettiler.
İlk Kez İnsan Sağlığına Zararı Bulunmayan Erkek Doğum Kontrol Hapı Geliştirildi
İlk Kez İnsan Sağlığına Zararı Bulunmayan Erkek Doğum Kontrol Hapı Geliştirildi Bilim insanlarının erkekler için geliştirdiği yeni doğum kontrol hapı, ilk aşama testlerinde güvenli çıktı.
Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti
Bilim İnsanları, Alkolik Fareyi Beynine Lazer Vererek Tedavi Etti Scripps Araştırma Enstitüsü´nden bilim insanları, beynine lazer ateşledikleri farelerin alkol bağımlılıklarını tersine çevirdiklerini açıkladı.
Devrim Niteliğinde Operasyon: 3D Baskı Yöntemiyle Sağırlık Tedavisi Mümkün Oldu
Devrim Niteliğinde Operasyon: 3D Baskı Yöntemiyle Sağırlık Tedavisi Mümkün Oldu Güney Afrika´da gerçekleştirilen devrim niteliğindeki operasyon şimdilik yüksek maliyetlere yol açsa da yakında daha da yaygın olacağı düşünülüyor.
Telefondaki İlk Konuşma ne Zaman Gerçekleşti?
Telefondaki İlk Konuşma ne Zaman Gerçekleşti?
Hadi bu akşamki ipucu sorusunu yayınladı, ipucu sorusunun cevabı ise haberimizde yer alıyor. Bu akşam 20.30´da yayınlanacak olan Hadi´nin sorusu telefonlardan geliyor. Eğer siz de rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız haberimizde yer alan ipucu sorusunun cevabını kaçırmayın. 11 Mart Hadi ipucu sorusu: Telefondaki ilk konuşma ne zaman gerçekleşti?
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR