Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
10 Nisan 2020 Cuma
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
TEKNOLOJİ-BİLİM ile ilgili haberler
Bilim Dünyası, İnsanların En Verimli Yaşını Açıkladı
Bilim Dünyası, İnsanların En Verimli Yaşını Açıkladı Bilim, belli bir noktadan sonra maksimum kapasitesine erişmiş ve tıkanmış hisseden insanları üzecek bir cevabı ortaya çıkardı. Bilime göre insanlar, kapasite anlamında 23 yaşında zirveye çıkıyorlar ve bunun ardından düşüşe geçiyorlar.
Araştırmacılar, Gül Kokusunun Öğrenme Gücünü Artırdığını Keşfetti
Araştırmacılar, Gül Kokusunun Öğrenme Gücünü Artırdığını Keşfetti Freiburg Üniversitesi´nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, gül kokusunun öğrenme ve bilgi edinme yeteneğini geliştirdiğini ortaya çıkardı. Araştırmada 50 adet 6. sınıf öğrencisi yer aldı.
Google Çeviri´ye Yabancı Dildeki Filmleri Altyazısız İzleyebileceğiniz Bir Özellik Geliyor
Google Çeviri´ye Yabancı Dildeki Filmleri Altyazısız İzleyebileceğiniz Bir Özellik Geliyor Google ekibi, Çeviri hizmeti üzerinde çalıştığı yeni bir özelliği duyurdu. Bu özellik, bir konuşmanın anlık olarak başka bir dile çevrilmesine yardımcı olacak. Yapay zeka desteğine sahip olan özellik, şu anda pek çok dilde test ediliyor.
Bilim İnsanları, Kalp Nakline Alternatif Olabilecek Bir Doku Nakli Yöntemi Geliştirdi
Bilim İnsanları, Kalp Nakline Alternatif Olabilecek Bir Doku Nakli Yöntemi Geliştirdi Bilim insanları ilk kez, indüklenmiş pluripotent kök hücrelerinden (iPS) kalp kası dokusu elde ederek bir hastaya nakletmeyi başardı. Uygulanan yöntem, fazlasıyla riskli olan kalp nakline iyi bir alternatif olabilir.
´Telefon şarj olmuyor´ diyorsanız bu efsanelerden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz!
´Telefon şarj olmuyor´ diyorsanız bu efsanelerden biriyle karşı karşıya olabilirsiniz! Telefon şarj olmuyor, telefonum şarj olmuyor, telefon şarj oluyor ama dolmuyor... Tüm bunlar zaman zaman yaşadığımız sorunlardan. Bununla birlikte cep telefonları ile ilgili yoğun bir bilgi kirliliği yaşadığımız da bir gerçek. Sizin için telefonunuzu şarj ederken ciddiye almamanız gereken 6 efsaneyi ve dikkat etmeniz gereken tek gerçeği açıklıyoruz.
Google, Şimdiye Kadarki En Kapsamlı Beyin Taramasını Yayınladı
Google, Şimdiye Kadarki En Kapsamlı Beyin Taramasını Yayınladı Google ve Janelia Araştırma Kampüsü´ndeki bilim insanları, şimdiye kadar yapılan en ayrıntılı beyin taramasını yayınladılar. Uygulanan yöntemle, çok küçük ölçekteki belirli bir nöron grubu kapsamlı olarak haritalanabiliyor.
Bilim İnsanları, Stresin Saçları Neden Beyazlattığını Açıkladı
Bilim İnsanları, Stresin Saçları Neden Beyazlattığını Açıkladı Stresin saçları beyazlattığı bilgisi kimse için şaşırtıcı olmaz. Ama stresin neden saçları beyazlattığı, hemen cevaplayabileceğimiz bir soru değildi. Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, stresin saçları nasıl beyazlattığını buldular.
Bilim Cevap Verdi: Hayattaki Kararlarımızı Nasıl Veririz?
Bilim Cevap Verdi: Hayattaki Kararlarımızı Nasıl Veririz? Sinirbilimciler, insanların günlük hayatta karşılaşabileceği durumlarda karar verme mekanizmalarının nasıl çalıştığını ve nasıl daha iyi kararlar verilebileceğini açıkladılar. Elde edilen sonuçlar, kararlarımızın aslında bizim dışımızda etkenler tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor.
Bilim İnsanları, Egzersiz Yapmadan Vücut Yağlarını Yakabilecek Bir Parça Üretti
Bilim İnsanları, Egzersiz Yapmadan Vücut Yağlarını Yakabilecek Bir Parça Üretti Kilo vermek, büyük bir emek ve çaba gerektiriyor ancak insanlar diyet ve egzersiz gibi şeyleri yapmaya ya zaman bulamıyor ya da üşenebiliyorlar. Singapurlu bilim insanları, egzersiz yapmaya gerek kalmadan vücut yağlarını eritebilecek bir parça üretti.
Memelilerde Bulunan Bir Yeteneğin Kanser Tedavisinde Kullanılabileceği Ortaya Çıktı
Memelilerde Bulunan Bir Yeteneğin Kanser Tedavisinde Kullanılabileceği Ortaya Çıktı Bazı memelilerin hamileliklerini durdurabildiğini biliyor muydunuz? İşte ´embriyonik diyapoz´ olarak bilinen bu işlem, günümüzde insanların yeni kanser tedavileri geliştirmesine yardımcı olabilir.
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı Pek çok kişinin çektiği uyku problemiyle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Son araştırma, uyku saatinden 1-2 saat önce 40 ila 42 santigrat derece su sıcaklığında alınacak bir duşun, uykuya dalma süresini kısalttığını ortaya çıkardı.
Otizmli Oğlunu Cyborga Çeviren ‘Çılgın Bilimanası’
Otizmli Oğlunu Cyborga Çeviren ‘Çılgın Bilimanası’ Teorik nörobilimci Vivienne Ming, otizmli çocuğunun gelişimine katkıda bulunmak ve zorluklarını hafifletmek için bilime güveniyor.
Hastalıklarla Vücudun İçinde Mücadele Edecek Olan Mini Robotlar
Hastalıklarla Vücudun İçinde Mücadele Edecek Olan Mini Robotlar Bilim insanlarının geliştirdiği robotlar, piezoelektrik yöntemini kullanarak hareket edebiliyor. Bilim insanları bu robotların hareketini kontrol ederek, insan vücuduna gönderilmesi ve hastalıkların iyileştirilmesini amaçlıyorlar.
İnsan Hafızasına Dair Çok Önemli Bir Sır Daha Çözülmek Üzere
İnsan Hafızasına Dair Çok Önemli Bir Sır Daha Çözülmek Üzere Basit bir yapbozu çözmeye çalışan bir farenin beyin aktivitelerini inceleyen Rus biyologlar, insan hafızasının güçlenmesinde önemli role sahip bir iltihap önleyici bir madde keşfettiler.
Dünya Üzerinde İlk Kez 3 İnsan Düşünce Gücüyle İletişim Kurmayı Başardı
Dünya Üzerinde İlk Kez 3 İnsan Düşünce Gücüyle İletişim Kurmayı Başardı Washington Üniversitesi´nde yapılan yeni araştırmalar sayesinde geliştirilen bir arayüz yoluyla düşünce gücünü kullanarak iletişim kurma hayatımızda yer etmeye bir adım daha yaklaştı.
Dövme Gibi Yapıştırılabilen ´Yapay Ses Telleri´ Üretildi
Dövme Gibi Yapıştırılabilen ´Yapay Ses Telleri´ Üretildi İnsanların en önemli iletişim yetisi, elbette konuşmaktır ancak birçok insan, ciddi yaralanmalar sonucunda konuşma yetisini kaybetmekte. Çeşitli sebeplerle konuşma yetisini kaybetmiş olan birçok kişiye yardım etmek isteyen araştırmacılar, "yapay bir boğaz" ürettiler.
Alzheimer´ın Tedavisini Mümkün Kılabilecek Bir Keşif Yapıldı
Alzheimer´ın Tedavisini Mümkün Kılabilecek Bir Keşif Yapıldı Beyinde bulundan toksinlerin beyinden temizlenmesi için önemli bir yol keşfedildi. Bu keşif aynı zamanda Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıkların da kaynağını göstermiş olabilir.
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı
Bilim İnsanları, İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılması Gerektiğini Açıkladı Pek çok kişinin çektiği uyku problemiyle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Son araştırma, uyku saatinden 1-2 saat önce 40 ila 42 santigrat derece su sıcaklığında alınacak bir duşun, uykuya dalma süresini kısalttığını ortaya çıkardı.
Görme Engellilere Umut Olacak Yeni Bir Cihaz Geliştirildi
Görme Engellilere Umut Olacak Yeni Bir Cihaz Geliştirildi Araştırmacılar, görmeyle ilgili beyin korteksinde zarar oluşmayan ancak gözlerindeki sorun nedeniyle görme engeli bulunan kişiler için büyük umut vaat eden bir teknoloji geliştirdi.
Isıyı Elektriğe Çeviren Bir Jeotermal Batarya Geliştirildi
Isıyı Elektriğe Çeviren Bir Jeotermal Batarya Geliştirildi Yenilenebilir enerji konusunda hep gökyüzüne baksak da aradığımız çözüm yer altında olabilir. Yeni bir araştırma sayesinde ısıyı elektrik enerjisi olarak depolayabilen batarya üretildi.
İnsanlar, Elon Musk’ın Kafalarını Delmesini İstiyor
İnsanlar, Elon Musk’ın Kafalarını Delmesini İstiyor Elon Musk’ın şirketi Neuralink hakkında yaptığı açıklamaların ardından internet, firmanın çalışmalarında kobay olmak istediğini belirten kişiler ile doldu.
Bataryaların Geleceğini Değiştirebilecek Yeni Bir Malzeme Bulundu
Bataryaların Geleceğini Değiştirebilecek Yeni Bir Malzeme Bulundu Yenilenebilir ve temiz enerjinin kullanımı önündeki en büyük sorun olan depolama ihtiyacını karşılamak için uzmanlar yeni bir malzeme geliştirdi. Bu yeni bileşen, lityum iyon pillerin yaşadığı sorunların önüne geçebilir.
Sadece ’Takıntı’dan İbaret Sanılan Simetrinin Bilim İçin Muazzam Önemi
Sadece ’Takıntı’dan İbaret Sanılan Simetrinin Bilim İçin Muazzam Önemi Fizikçiler, atom altı parçacıkları anlamak ve evrenin nasıl oluştuğunu keşfetmek için simetriyi kullanıyorlar.
Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi
Sağlıklı ve Sağlıksız Yiyecekleri Ayırt Edebilen Bir Sensör Geliştirildi Bilim insanları, gıdalardaki zararlı maddeleri algılayabilen ve insan vücudu için tehdit niteliğinde olan maddeleri algılayabilen bir sensör geliştirdi. Sensörle birlikte yalnızca gıda değil birçok alanda büyük kolaylığa erişilmesi hedefleniyor.
NASA´nın Çılgın Buluşu İnsanlığın Hayatını Değiştirecek!
NASA´nın Çılgın Buluşu İnsanlığın Hayatını Değiştirecek! NASA´dan insanlık için çığır açacak yepyeni bir buluş geldi. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan bu özel teknoloji insanlığın hayatını toptan değiştirecek...
Dünyanın En Güvenli Araçları Açıklandı! İşte, Zırh Kadar Sağlam Otomobil Modelleri
Dünyanın En Güvenli Araçları Açıklandı! İşte, Zırh Kadar Sağlam Otomobil Modelleri Araçların daha güvenli hale gelmesi için son teknoloji sistemleri test eden EURO NCAP, 2019´un en güvenli araçlarını açıkladı.
Akıllı Telefonlarda Yeni Dönem Başlıyor! "Havadan" Şarj Edilecek
Akıllı Telefonlarda Yeni Dönem Başlıyor! Akıllı telefonların şarj ömrünün kısa olması kullanıcıların rahatsız olduğu konuların başında geliyor. ABD merkezli bir şirket, kablosuz şarjı daha ileri bir boyuta taşıyarak ´havadan´ şarj teknolojisini geliştirdi.
Ölümsüzlüğü Ararken Yapılan İcat: Havai Fişek
Ölümsüzlüğü Ararken Yapılan İcat: Havai Fişek Günümüzde takımların şampiyonluk kutlamalarından, düğünlere, yılbaşı kutlamalarına kadar birçok farklı alanda kullanılan havai fişek, aslında ölümsüzlük arayışının bir ürünü olarak ortaya çıktı.
Her İnsan Beyninde Bulunan Gerçek Süper Güç: Nöroplastisite
Her İnsan Beyninde Bulunan Gerçek Süper Güç: Nöroplastisite Süper kahramanları görmek için filmleri, dizileri beklemeyin. Milyonlarca nöronunu, birkaç ampulu aynı anda yakacak kadar güçlü elektrikle çalıştıran beyniniz var. Bugün tüm düşünce ve inançlarımızı, tüm hayallerimizi, öğrendiğimiz her şeyi, gerçeğe dönüşen ya da dönüşmeyen tüm rüyalarımızı borçlu olduğumuz beynimizin en tuhaf özelliğine yakından bakıyoruz.
Ege Üniversitesi Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor
Ege Üniversitesi Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor Türkiye’de robotik cerrahi ile ameliyat yapılan 35 merkez arasında yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bu alanda verdiği eğitimlerle de dikkat çekiyor.
Kırıkları İyileştirecek ‘Yerli ve Milli’ Çivi Üretildi
Kırıkları İyileştirecek ‘Yerli ve Milli’ Çivi Üretildi Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı´nda, uyluk kemiğinin dize yakın kısmında görülen kırıkların tedavi edilmesi için tamamen yerli ve milli çivi üretildi. Birden fazla kırıkta kullanılacak olan yerli çivi, hem ameliyat süresini kısaltacak, hem de hastanın iyileşip daha erken ayağa kalkmasını sağlayacak.
Maden Suyu Kullanarak Kozmetik Ürettiler
Maden Suyu Kullanarak Kozmetik Ürettiler Geliştirilen ürün hakkında bilgiler veren EÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgen Özer, "Bu çok önemli bir çalışma, amacımız ithal edilen ürünlerin yerine ülkemizde yerli ve milli olarak ürettiğimiz ürünlerin kullanılmasını sağlamak" dedi.
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi Dr.Dyllon Dandal isimli öğretim üyesinin denetimi altında yaptıkları çalışmayla Cape Town Üniversitesi öğrencileri, idrardan gerçek bir tuğla ürettiler.
Klavyelere Yeni Tuş Geliyor
Klavyelere Yeni Tuş Geliyor Klavyelerde bir standart olan Windows tuşu ile birlikte Microsoft´un klavyelere yeni bir tuş daha eklemeyi planlıyor.
Gelecekte Bilgisayarların Bakteri Kullanarak Üretilmesi Mümkün Olabilir mi?
Gelecekte Bilgisayarların Bakteri Kullanarak Üretilmesi Mümkün Olabilir mi? Bilim insanları, çok önemli bir nanomalzeme olan grafeni, yeni bir yöntemle elde etmeyi başardılar. Bu yöntem, grafit ile bir deniz bakterisi olan Shewanella´nın karıştırılmasıyla grafen üretilmesini sağlıyor.
Köpeklerin Yüz Kaslarının İnsanlara Üzgün Görünmek İçin Evrimleştiği Keşfedildi
Köpeklerin Yüz Kaslarının İnsanlara Üzgün Görünmek İçin Evrimleştiği Keşfedildi Köpeklerin masum ya da üzgün bakışlarının insan ilgisi çekmek için yapıldığı ve bu bakışı yapmak için gereken kasların evrim sonucunda ortaya çıktığı bulundu.
Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti
Bilim İnsanları, Yaşamın Nasıl Başladığı Sorusuna Bir Çözüm Üretti UCL´deki bilim insanları, dünyadaki yaşamın başlangıcında bir adım daha geriye giderek cansız varlıkların nasıl canlı varlıkları oluşturabileceğine dair bir fikri ortaya attı. Araştırma ekibi, uzun bir zamandır süregelen kimyasal ´tavuk-yumurta´ sorununa bir çözüm getirdi.
Bilim İnsanlarından Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya
Bilim İnsanlarından Uyarı: Dünya, Güneş Fırtınası Tehlikesiyle Karşı Karşıya Bilim insanları, Güneş´te yaşanan patlamaların oluşturduğu fırtına hakkında uyarılarda bulundu. Güney yarım kürede ilgi çekici güney ışıklarının oluşmasına sebep olacak fırtınanın kötü etkileri de bulunuyor.
Bilim İnsanları, Süper Bilgisayarlar ile Evrenin Oluşumunu Simule Etti
Bilim İnsanları, Süper Bilgisayarlar ile Evrenin Oluşumunu Simule Etti Süper bilgisayar kullanılarak yapılan simülasyonlar, kütleçekimini anlamak ve galaksilerin oluşumunu kavrayabilmek için tek alternatifimizin Einstein’ın Genel Görelilik teorisi olmadığını ortaya koydu. Yeni Bukalemun teorisi, ciddi bir alternatif oluşturabilir.
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo Gün içerisinde zihinsel yorgunluk çeken insanların sayısı bir hayli fazla. Bu yorgunluktan kurtulmak için zihin geliştirici teknikler bulunuyor. Biz de sizler için beyninizi güçlendirmeye katkı sağlayacak 5 tekniği ve tüyoyu derledik.
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo
Bilimsel Olarak Kanıtlanan Beyninizi Güçlendirecek 5 Tüyo Gün içerisinde zihinsel yorgunluk çeken insanların sayısı bir hayli fazla. Bu yorgunluktan kurtulmak için zihin geliştirici teknikler bulunuyor. Biz de sizler için beyninizi güçlendirmeye katkı sağlayacak 5 tekniği ve tüyoyu derledik.
Burnunuza Gelen Kötü Kokular, Hafızanızı Güçlendiriyor
Burnunuza Gelen Kötü Kokular, Hafızanızı Güçlendiriyor Yeni bir araştırmaya göre hatıralarımız, deneyim sırasında kötü bir koku varsa daha kuvvetli oluyor.
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti
Bilim İnsanları, ´Transparan´ İnsan Organları Üretti Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalarda, fare ve insan organları transparan olarak üretildi.
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi
Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşma Sesine Çeviren Bir İmplant Geliştirdi Bilim insanları, konuşma yeteneğini kaybetmiş kişilerin iletişimlerini kolaylaştırmak için beyin sinyallerini makine öğrenme ile sanal seslere dönüştüren bir implant geliştiriyorlar.
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler
Bilim İnsanları, 10 Yıl İçerisinde İnsan Beynini İnternete Bağlayabilirler Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda, insan beyninin doğrudan internete bağlanabileceğini keşfettiler. Yapılan testlerde kısmi olarak başarı sağlanarak, iki birey arasında bulut tabanlı veri alış verişi yapıldı.
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı
Bilim İnsanları, İlk Kez Ölü Bir Beyindeki Hücresel Aktiviteleri Yeniden Canlandırmayı Başardı Yale Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, ölü bir domuz beyni üzerinde yaptıkları çalışmalarda ilk defa hücresel aktiviteleri yeniden aktif hale getirmeyi başardı.
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR