Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
17 Aralık 2018 Pazartesi
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
TEKNOLOJİ-BİLİM ile ilgili haberler
Türk Bilim İnsanları, Kalp Krizini Önceden Tespit Etmenin Yolunu Buldu
Türk Bilim İnsanları, Kalp Krizini Önceden Tespit Etmenin Yolunu Buldu Pamukkale Üniversitesi´nde yapılan çalışmalar sonucu üretilen sensör, kalp krizini önceden tahmin etmeye yardımcı olacak.
Mars´ta Göl Bulundu
Mars´ta Göl Bulundu Bilim Dergisi´ndeki bir makaleye göre, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile çalışan bir grup İtalyan araştırmacı, Mars yüzeyinin yaklaşık 1,5 kilometre (1 mil) altında ve 20 km uzunluğunda bir göl tespit etti.
İnsan Bedenine Sahip Olmadığı Yetenekleri Kazandıran Uygulama: Biyo-Hacking
İnsan Bedenine Sahip Olmadığı Yetenekleri Kazandıran Uygulama: Biyo-Hacking Yeteneklerinizin kısıtlı kaldığı noktalarda makinelerden destek olmayı tercih edebilirsiniz. Peki vücudunuzun hiç sahip olmadığı yetenekleri kazanmak için kendinize çip taktırır mıydınız?
Zamanda Yolculuk Yapmak Gerçekten Mümkün Olabilir mi?
Zamanda Yolculuk Yapmak Gerçekten Mümkün Olabilir mi? Size zamanda yolculuğun mümkün olduğunu söylesek?
Bilinç, Beyin ve Kafa Nakli Yapılan Yapay Bir Bedende Yaşamak Mümkün mü?
Bilinç, Beyin ve Kafa Nakli Yapılan Yapay Bir Bedende Yaşamak Mümkün mü? Birkaç yıl önce kalp nakli gereken bir hastaya uygun kalp bulunamayınca, her şeyin sonu gelirdi. Bugün aynı durumdaki birisini, yapay kalple hayatta tutabiliyoruz. Şimdi bu olaya biraz daha geniş çerçeveden bakıp, tüm vücudunuzun yapay olduğunu hayal edin. TeknoGelecek serimizin yeni bölümünde, yapay bedenlere yakından bakıyoruz. İnsanlığın en büyük devrimlerinden birisine ne kadar yakınız?
İnsan Beyninde Daha Önce Bilinmeyen Yeni Bir Kısım Keşfedildi
İnsan Beyninde Daha Önce Bilinmeyen Yeni Bir Kısım Keşfedildi Bir beyin haritacısı, hücrelerin kümelenmesinin insanlara özgü olduğunu ve motor kontrolünden sorumlu olabileceğini öne sürdü.
Parkinson Hastalığının Tedavisi Uzayda Bulunacak!
Parkinson Hastalığının Tedavisi Uzayda Bulunacak! Parkinson hastalığına yeni tedaviler bulmak için araştırmacılar, deneylerine uzayda devam edecekler.
Mars’ta Yeni Keşif! Heyecan Yaratan Parlak Cisim Bulundu
Mars’ta Yeni Keşif! Heyecan Yaratan Parlak Cisim Bulundu 2012 yılında Mars´a keşif yapmak için gönderilen Curiosity keşif robotu, gezegenin yüzeyinde külçeye benzeyen ilginç bir nesne buldu. Tespit edilen cismin ne olduğuna ilişkin gerçeklerin aydınlanması için kimyasal analiz yapılacak.
Güneş’e Çok Benzeyen Bir Yıldız Keşfedildi
 Güneş’e Çok Benzeyen Bir Yıldız Keşfedildi Gök bilimciler, Dünya´dan 184 ışık yılı uzakta Güneş´e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.
Apple´ın Kalp Ritmini Ölçen, Düşerken Uyarı Veren Yeni Akıllı Saati Türkiye´de Satışa Sunuldu
Apple´ın Kalp Ritmini Ölçen, Düşerken Uyarı Veren Yeni Akıllı Saati Türkiye´de Satışa Sunuldu Apple´ın yeni yeni akıllı Saati Apple Watch Series 4 modeli Türkiye´de bugün itibariyle satışa sunuldu. Saatin fiyatı 3 bin 500 TL.
Antarktika Güneş Yüzünden Değil, Dünya Yüzünden Eriyor
Antarktika Güneş Yüzünden Değil, Dünya Yüzünden Eriyor Radarlı uçaklarla buzulları inceleyen araştırmacılar, Antarktika´nın kalın buz tabakalarının altında su gölleri oluştuğunu keşfetti. Analizlere göre söz konusu bölgedeki buzullar yukarıdan aşağıya doğru değil, aşağıdan yukarıya doğru eriyor.
Bilim İnsanlarından Çığır Açan Buluş!
Bilim İnsanlarından Çığır Açan Buluş! Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, tüm organ ve dokuları aynı anda görüntüleyebilen 3D tarayıcı geliştirdi.
Yüz Tanıma Teknolojisi, Beraberinde Gizlilik Sorunları da Getiriyor
Yüz Tanıma Teknolojisi, Beraberinde Gizlilik Sorunları da Getiriyor Otomatik yüz tanıma teknolojisinin (FRT) kullanımı, özellikle Çin´de, Birleşik Krallık´ta ve şimdi ise Avustralya´da daha yaygın hale geldi. Peki bu teknolojinin ne gibi sorunları var?
Türk Bilim İnsanı, Depremlerde Can ve Mal Kaybını Önleyecek Akıllı Beton Geliştirdi
Türk Bilim İnsanı, Depremlerde Can ve Mal Kaybını Önleyecek Akıllı Beton Geliştirdi Dokuz Eylül Üniversitesi´nde görev yapmakta olan Doç. Dr. Egemen Teomete, depremlerde binaların sağlığını ölçebilecek akıllı beton projesini tamamladı.
Akıllı Olmayan Cep Telefonları Moda Oldu Sebebi İse...
Akıllı Olmayan Cep Telefonları Moda Oldu Sebebi İse... İngilterede yapılan bir araştırmaya göre, dünyada akıllı telefon satışları yüzde 2 artarken, akıllı olmayan cep telefonu satışları ise yüzde 5 oranında arttı. Peki insanlar neden eski model telefonlara yönelmeye başladı?
Rusya´daki Gök Taşında Bilinmeyen Bir Mineral Bulundu
 Rusya´daki Gök Taşında Bilinmeyen Bir Mineral Bulundu Güney Rusya´da bulunan ve altın sanılan gök taşında yapılan incelemede Dünya´da var olmayan yeni bir mineral keşfedildi.
Dünyanın İlk Katlanabilir Akıllı Telefonunun Fiyatı Sızdı
 Dünyanın İlk Katlanabilir Akıllı Telefonunun Fiyatı Sızdı Samsung´un geçen hafta görücüye çıkardığı dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonunun fiyatı sızdı.
İnsan Beynini Taklit Eden Süper Bilgisayar Çalıştırılmaya Hazır
İnsan Beynini Taklit Eden Süper Bilgisayar Çalıştırılmaya Hazır Manchester Üniversitesi´ndeki araştırmacılar, insan beynini taklit eden bir süper bilgisayar geliştirmeyi başardılar.
Çin yapay Ay yapıyor!
Çin yapay Ay yapıyor! ABD, Rusya, Çin gibi büyük ülkelerin uzay programları gün geçtikçe daha güçlü bir hale gelirken, bu durum ülkeler arası bir güç göstergesi haline geldi. Bu yüzden her dakika uzay programlarına yapılan yatırımlar artıyor. Çin yapay Ay projesi ile 2020 yılına agresif bir giriş yapacak gibi gözüküyor.
Bilim İnsanları, Göz Yaralanmaları İçin Kullanılabilecek Lens Üretti
Bilim İnsanları, Göz Yaralanmaları İçin Kullanılabilecek Lens Üretti Sürekli gelişen teknoloji ve bilim ile daha önce tedavisi bulunamayan hastalıklar tedavi ediliyor, çok zorlu operasyonlar gerektiren yaralanma ve hastalıklar daha kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor. Avustralya´daki bilim insanları vücuttaki en hassas noktalardan olan göz için harika bir yöntem geliştirmişler.
Bilim İnsanları, Güneşin Mikropları Gerçekten de Kırdığını İspatladılar
Bilim İnsanları, Güneşin Mikropları Gerçekten de Kırdığını İspatladılar Güneşin doğal bir mikrop kırıcı olduğunu ispatlamayı başaran bilim insanları, bu vesileyle anneannelerimizi haklı çıkarmış oldu.
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi
İnsan İdrarından Tuğla Üretildi Dr.Dyllon Dandal isimli öğretim üyesinin denetimi altında yaptıkları çalışmayla Cape Town Üniversitesi öğrencileri, idrardan gerçek bir tuğla ürettiler.
Apple yeni ürünlerini tanıttı! İşte yeni iPad Pro, Mac Book Air ve Mac Mini…
Apple yeni ürünlerini tanıttı! İşte yeni iPad Pro, Mac Book Air ve Mac Mini… Apple geçtiğimiz ay büyük bir etkinlik düzenlemiş ve yeni iPhonelarını tanıtmıştı. Kullanıcılarına bir sürpriz yapan Apple bu akşam yeni ürünlerini tanıtıyor. İlk olarak iPad Pro´nun yeni özellikleri tanıtıldı. İşte Apple´ın yeni ürünleri hakkında ayrıntılar...
Tam Battı Derken...
Tam Battı Derken... Nokia 5G´li Her Cihazdan 3,5 Dolar Kazanacak
Bir zamanların telefon efsanesi Nokia, 5G´nin hayata geçmesiyle birlikte küresel ölçekte satılacak her 5G´li telefondan 3,5 dolar patent geliri elde edecek.
Samsun´da Üretilen Yerli Cep Telefonu Türkiye ve Yurt Dışında Satışa Sunulacak
Samsun´da Üretilen Yerli Cep Telefonu Türkiye ve Yurt Dışında Satışa Sunulacak

Yerli teknoloji firması Reeder tarafından üretilen tuşlu cep telefonu F1, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun onayını bekliyor. Şirketin Samsun´daki fabrikasında üretilen cep telefonu BTK onayı sonrası yurt içi ve yurt dışı piyasalarda satışa sunulacak.
Türkiye´nin cep telefonu ve tablet bilgisayar firması Reeder´in Samsun´daki fabrikasında üretilen ilk tuşlu cep telefonu olan F1, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) onayının ardından piyasaya sürülecek. Telefonun ana kartı Samsun´da üretilirken, yerlilik oranı ise yüzde 60´dan fazla.
Yeni Bir İnsan Hücresi Yapısı Keşfedildi
 Yeni Bir İnsan Hücresi Yapısı Keşfedildi İsveçli ve İngiliz bilim adamları, bir tür protein kompleksi olan yeni bir insan hücre yapısı keşfetti.
Bilim İnsanları, Meme Kanserinin Sebeplerini Daha İyi Anlamamızı Sağlayacak Yeni Veriler Elde Etti
Bilim İnsanları, Meme Kanserinin Sebeplerini Daha İyi Anlamamızı Sağlayacak Yeni Veriler Elde Etti Bir grup bilim insanı, meme kanserinin oluşum sürecini daha kolay anlamamızı sağlayacak yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor.
Mars’taki toprak örneklerini Getirecek Bir Araç Tasarlanıyor
Mars’taki toprak örneklerini Getirecek Bir Araç Tasarlanıyor Airbus, Avrupa Uzay Ajansı ile yaptığı bir anlaşmaya göre Mars´taki toprak örneklerini toplayacak bir araç dizayn edecek. Toplanan örnekler, Dünya´ya ulaştırılması üzere iniş yaptığı rokete yüklenecek.
Jüpiter´in Yeni Uyduları Keşfedildi
Jüpiter´in Yeni Uyduları Keşfedildi Jüpiter´in yörüngesinde 12 yeni uydu bulundu. Uydulardan 9´unun gezegenin dönüş istikametine ters, 3´ünün ise dönüş istikametinde yol aldığı belirtildi
WhatsApp´tan Olay Yaratacak Yeni Güncelleme! Karanlık Mod´da Büyük Rahatlık...
WhatsApp´tan Olay Yaratacak Yeni Güncelleme! Karanlık Mod´da Büyük Rahatlık... Milyonlarca kişinin kullandığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp´tan bomba bir haber daha geldi. WhatsApp´a gelen güncelleme sayesinde kullanıcılara artık karanlık ortamda daha rahat bir kullanım imkanı sunuluyor.
Yaptığı Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı! Meğer Herkesi...
Yaptığı Gizli Anlaşma Ortaya Çıktı! Meğer Herkesi... Yaptığı gizli anlaşma ortaya çıktı! Meğer herkesi adım adım takip etmiş
Teknoloji devi Google ile Mastercard´ın yaptığı ve kamuoyuna duyurulmayan gizli bir anlaşma ortaya çıktı.
Japonlar Kredi Kartı Büyüklüğünde Telefon Yaptı! Fiyatı Yaklaşık 1610 TL
Japonlar Kredi Kartı Büyüklüğünde Telefon Yaptı! Fiyatı Yaklaşık 1610 TL Japon elektronik firması Kyocera 5,3 milimetre kalınlığında kredi kartı büyüklüğünde Card Ketai KY-01L adlı bir cep telefonu üretti. Telefon önümüzdeki ay piyasaya çıkacak ve fiyatı yaklaşık 1610 TL olacak.
Elon Musk´ın Süper Hızlı Loop´u Süper Hızda Geliyor
Elon Musk´ın Süper Hızlı Loop´u Süper Hızda Geliyor Elon Musk´ın Boring Company´si aralık ayında loop sistemini halka tanıtacak, ilk defa şirket dışından birileri araçları test edebilecek.
Neden Bazı Rüyalarımızı Hatırlarken Bazılarını Unutuyoruz?
Neden Bazı Rüyalarımızı Hatırlarken Bazılarını Unutuyoruz? Günlük yaşantımızda sıkça gördüğümüz rüyalarla alakalı hepimizin merak ettiği bir konu var.
Ayakta Alkışlıyoruz! İnsanlığı Başka Bir Seviyeye Taşıyacak Son Yıllarda Gerçekleşen 10 Bilimsel Gelişme
Ayakta Alkışlıyoruz! İnsanlığı Başka Bir Seviyeye Taşıyacak Son Yıllarda Gerçekleşen 10 Bilimsel Gelişme Bilim-kurgu senaryolarına her gün biraz daha yaklaşıyoruz. İnsan hücrelerinden yeni organlar üretme aşamasına geçildi bile. Son birkaç yılda meydana gelen 10 müthiş bilimsel olayı yazımızda bir araya getirdik.
MIT, 1 Milyar Dolarlık Yatırımla Yapay Zeka Koleji Kuruyor
MIT, 1 Milyar Dolarlık Yatırımla Yapay Zeka Koleji Kuruyor Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), son dönemde yapay zeka alanında yaptığı yatırımları bir başka seviyeye taşımaya hazırlanıyor.
Bilim İnsanları, Saniyeler İçinde Şarj Olacak Bir Batarya Tasarladı
Bilim İnsanları, Saniyeler İçinde Şarj Olacak Bir Batarya Tasarladı Teknolojinin önemli ölçüde ilerlemesine rağmen, batarya teknolojisi bu ilerlemeye ortak olamıyor. Bu soruna bir çözüm bulmaya çalışan Cornell Üniversite´sindeki bilim insanları, saniyeler için şarj olacak bir batarya tasarladı.
Bilim Onayladı: Aşk Acısı ve Kırık Bir Kalp Ölüme Sebep Olabilir
Bilim Onayladı: Aşk Acısı ve Kırık Bir Kalp Ölüme Sebep Olabilir Bilim insanları, bir grup gönüllü üzerinde yaptıkları araştırmanın sonucunda aşık olduğu insanı yakın zamanda kaybetmiş bireylerin kalp ve damar hastalıkları riskinin %41 arttığını kanıtladı.
Hücrelerimiz Sürekli Yenileniyorsa Neden Yaşlanıyoruz?
Hücrelerimiz Sürekli Yenileniyorsa Neden Yaşlanıyoruz? Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yedi yılda bir tamamen yenilendiğine dair o meşhur iddiayı duymuş olabilirsiniz. Bu iddia doğru mu, doğruysa o halde neden yaşlanıyoruz?
Saçların Neden Beyazladığına Yönelik Yeni Bilimsel Açıklama
Saçların Neden Beyazladığına Yönelik Yeni Bilimsel Açıklama Özellikle büyüklerimizden çok duyduğumuz bir tabirdir: "Kadıncağızın dertten, tasadan erken yaşta saçları ağırdı!" diye. Peki bu tabirin bilimsel bir dayanağı var mı? Açıklıyoruz.
Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oluyor
Bilim Kurgu Filmleri Gerçek Oluyor Hepimiz hayatımızdaki bazı anıları yok etmek isteyebiliriz. Bu hayali gerçekleştirmek için adım atan bilim insanları, hafıza transferini deniz sümüklü böceğinde gerçekleştirmeyi başardı.
NASA Önderliğinde Geliştirilen Bu Mobil Uygulama, En Yüksek Skora Ulaşan Kişiyi Uzaya Gönderecek!
NASA Önderliğinde Geliştirilen Bu Mobil Uygulama, En Yüksek Skora Ulaşan Kişiyi Uzaya Gönderecek! Space Nation Navigator adlı bir uygulama, indirenlere inanılmaz bir fırsat sunuyor. 6 aylık bir süreçten sonra uygulamanın puan sıralamasında üst sırada olan kişiler önce İzlanda´ya, sonra da aralarından bir kişi uzaya gönderilecek.
WhatsApp’a Bomba Özellik! Sesli Mesajları Göndermeden Önce…
WhatsApp’a Bomba Özellik! Sesli Mesajları Göndermeden Önce… Dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp´ta, sesli mesajlara gelen yeni özellik haberleri kullanıcıları sevindirdi. WhatsApp beta sürümünü 2.18.123’e yükseltti. Google Play Beta Programı aracılığı ile yeni versiyonda sesli mesajları kaydetmeden önce dinlemek mümkün.
CIA, Casuslarını Yapay Zeka İle Değiştirmeyi Planlıyor
CIA, Casuslarını Yapay Zeka İle Değiştirmeyi Planlıyor CIA Teknoloji Geliştirme Direktör Yardımcısı Dawn Meyyeriecks, Florida´da katıldığı bir istihbarat konferansında, CIA´in insan casuslarını yapay zeka ile değiştireceğini açıkladı
Instagram´a Spotify Desteği, Görüntülü Görüşme ve Daha Pek Çok Yeni Özellik Geliyor!
Instagram´a Spotify Desteği, Görüntülü Görüşme ve Daha Pek Çok Yeni Özellik Geliyor! F8 Geliştirici Konferansı´nda uygulamaya gelecek yeni özelliklerden bahseden Instagram, hali hazırda kullanıma sunulması beklenen özelliklerin yanı sıra, daha önce duyulmamış yepyeni özelliklerini de açıkladı.
Araştırmalara Göre Çocuklar, Aslında Birer ´Süper İnsan´
Araştırmalara Göre Çocuklar, Aslında Birer ´Süper İnsan´ Yapılan yeni araştırmalar gösteriyor ki çocuklar yaralarının iyileşmesi ve kas yorgunluğundan kurtulma konusunda profesyonel atletizmcilerden bile çok daha iyi.
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR