Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
16 Şubat 2019 Cumartesi
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
SAĞLIK ile ilgili haberler
Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa...
Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa... Sağlığımız için son derece önemli bir besin kaynağı olan yumurta, yanlış pişirildiğinde aslında sağlığımızı tehdit ediyor. Yumurtanın içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden tam olarak faydalanmamız için pişirme süresine dikkat etmemiz gerekiyor.
Yumurta Hakkındaki Bu Bilgiler Şaşırtıyor!
Yumurta Hakkındaki Bu Bilgiler Şaşırtıyor! Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabına yerleştirir. Peki bu yaptığımız doğru mu? Yumurta kartonu sadece yumurtanın kırılmaması için mi var? Yoksa bilmediğimiz başka bir işlevi mi var? İşte cevabı...
Kalp Krizini Tetikleyen Nedenler
Kalp Krizini Tetikleyen Nedenler Kalp krizinin çoğu zaman ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebildiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Cegerğun Polat, kalp krizine neden olan kronik hastalıklar ve risk faktörlerinin yanı sıra kişinin, krizi tetikleyen birçok nedenle günlük yaşam içinde karşılaşabileceğini dile getirdi. İşte kalp krizini tetikleyen 6 neden...
Şiş, Sert ve Yağlı Bir Karın En Belirgin Özellikleri! İşte B12 Vitamini Eksikliğinde Olabilecekler
Şiş, Sert ve Yağlı Bir Karın En Belirgin Özellikleri! İşte B12 Vitamini Eksikliğinde Olabilecekler Neredeyse 5 kişinin 4’nde insülin direnci var. Oldukça yaygınlaşan insülin direnci için daha çok farkındalık gerekiyor. Diyetisyen Fulya Bozdemir, bu haftaki yazısında oral antidiyabetik/ B12 vitamini ilişkisini ele aldı.
Hafızayı Güçlendirmenin 15 Yolu
Hafızayı Güçlendirmenin 15 Yolu Anahtarlarınızı sık sık nereye koyduğunuzu unutuyor musunuz? Telefonunuzu veya gözlüklerinizi her defasında bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Zayıf hafıza, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sorun. İşte sizlere uzun ve kısa dönem hafızanızı güçlendirmek ve alzheimer gibi hastalıklara karşı rahatça uygulayabileceğiniz 15 ipucu...
Çayın Zararları Nelerdir?
Çayın Zararları Nelerdir? Çay, Türk kültürünün en önemli içeceklerinden biridir. Sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinde sonra tüketilen çayın sağlık açısından pek faydalı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Sudan sonra ikinci olarak en çok tükettiğimiz çay, bilinçsizce içilirse vücudumuza zarar verebiliyor. Peki, çayın zararları nelerdir?
ODTÜ´lü Kadın Akademisyen, Kanserin Şifrelerini Çözüyor
 ODTÜ´lü Kadın Akademisyen, Kanserin Şifrelerini Çözüyor Dünya genelinde sağlık sorunlarına bilimsel çözümler aranırken, ODTÜ´lü genç bilim kadını Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ´ın kanser hücrelerindeki karmaşık etkileşim ağlarının sırrını matematiksel formüllerle ortaya çıkaran yazılımları, uluslararası çevrelerin de dikkatini çekti. Çalışmalarıyla geçen yılın UNESCO-L´Oreal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu´nu kazanan Tunçbağ, laboratuvarında çok sayıda öğrencinin mühendisliğe ve biyoenformatik alanına ilgi duyması için de çalışma yürütüyor.
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmanın 7 Önemli Adımı
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmanın 7 Önemli Adımı Solunum yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili uyarılar yapan Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Doç. Dr. Süda Tekin, bu hastalıklardan korunmanın yollarını sıraladı. Tekin, grip aşısının önemine de değindi.
Ege Üniversitesi, Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor
Ege Üniversitesi, Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor Türkiye’de robotik cerrahi ile ameliyat yapılan 35 merkez arasında yer alan Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, bu alanda verdiği eğitimlerle de dikkat çekiyor.
Elektronik Sigara Bakın Neye Sebep Oluyor!
Elektronik Sigara Bakın Neye Sebep Oluyor! Türk Nöroloji Derneği Başkanı Şerefnur Öztürk, sigara içenlerde inme riskinin 10 yıldan fazla bir süredir sigarayı bırakanlara göre 2-4 kat daha fazla olduğunu bildirdi.
Türkiye’nin İlk Faz 1 Kanser Klinik Araştırma Merkezi hizmete Girdi
 Türkiye’nin İlk Faz 1 Kanser Klinik Araştırma Merkezi hizmete Girdi Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek Türkiye´nin ilk "Faz 1 Kanser Klinik Araştırma Merkezi", standart tedavi ile sonuç alınamayan kanser hastalarının yeni ilaçlara erişimine imkan verecek.
Bu 10 İç Organınız Olmadan Yaşayabilirsiniz! İşte Onlarsız da Yaşayabileceğimiz Organlarımız
Bu 10 İç Organınız Olmadan Yaşayabilirsiniz! İşte Onlarsız da Yaşayabileceğimiz Organlarımız İnsan vücudunun işleyişi bilim insanlarını asırlar boyunca şaşırtmayı başardı. Geliştirilen yeni teknolojiler, ilaçlar ve yöntemler ile vücudumuz artık eskisinden daha da dayanıklı ve birçok zorluğa rağmen hayatta kalıp yaşamımızı sürdürmemiz mümkün.
Kadınların Beyni Erkeklere Göre Daha Genç Kalıyor
Kadınların Beyni Erkeklere Göre Daha Genç Kalıyor
Araştırmacılar, kadın beyninin yaşlandıkça erkek yaşıtlarına göre daha genç kaldığını ortaya koydu. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi´nde yapılan araştırma sonuçlarında kadınların erkek yaşıtlarına göre daha genç beyin yaşına sahip olduğu bunun da kadınların ileriki yaşlarında öğrenmek ve yaratıcı olmak için daha fazla donanımlı olmalarını sağlayacağı vurgulandı.
‘Birden Çok Kanser Görülme Oranında Artış Var’
 ‘Birden Çok Kanser Görülme Oranında Artış Var’ Kanserin giderek yaygınlaştığını ve birden çok kanser görülme oranında son yıllarda önemli oranda artış yaşandığını ifade eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, verilere göre kadınlarda en sık meme, tiroit ve jinekolojik kanserler; erkeklerde ise akciğer, prostat ve hemotolojik kanserlerin görüldüğünü saptandığını söyledi.
Yemek Yedikten Sonra Yutma Güçlüğü Yaşıyorsanız! Dikkat!...
Yemek Yedikten Sonra Yutma Güçlüğü Yaşıyorsanız! Dikkat!... Akalazya hastalığı nedir? Akalazya belirtileri nelerdir?
İlaç Krizi Nasıl Çözülecek?
İlaç Krizi Nasıl Çözülecek?
İlaç krizinde tartışmalar devam ediyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Son 10 günde 42 üretici, 20 depocu ve 32 eczacının ilaç stokladığı tespit edildi. Denetimler artırılacak" dedi. Peki her sene yaşanan ilaç krizi nasıl çözülecek? Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak sozcu.com.tr´ye konuştu.
‘Kanser Tedavisinde Başarı Oranları Artıyor’
 ‘Kanser Tedavisinde Başarı Oranları Artıyor’ Kurumu Derneği ile Biletix´in iş birliğiyle kansere karşı bireylerin, sağlık topluluklarının, hükümetlerin bilinçlendirilmesi, tanı ve tedaviye erişimin arttırılması amacıyla "Kararlıyım ve Yapacağım" kampanyası hayata geçirildi. Kampanya için düzenlenen basın toplantısında Dünya Kanser Kontrol Örgütü Eski Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, "Kanser artık kronik bir hastalıktır diyebiliyoruz. Elbette kanser tek bir hastalık olmadığı için bazı kanser türlerinde başarı hala düşük ancak toplamında baktığımız zaman çocuk kanserlerinde yüzde 85, erişkin kanserlerinde yüzde 70 civarında tedavi başarısı var. Yakın yıllarda bu hedefe yönelik tedavilerle bu rakamın biraz daha yukarı doğru çıktığını görüyoruz" açıklamasını yaptı.
Prof. Dr. Sevgi Kolaylı´dan Antibiyotik Yerine Propolis Önerisi
Prof. Dr. Sevgi Kolaylı´dan Antibiyotik Yerine Propolis Önerisi KTÜ Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, arılar tarafından üretilen propolisin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve birçok derde deva olduğunu belirterek, antibiyotik yerine propolisin tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Ayaklarınızın Tabanını Sarımsak İle Ovarsanız 30 Dakika Sonra...
Ayaklarınızın Tabanını Sarımsak İle Ovarsanız 30 Dakika Sonra... İnsan vücudu birçok gizemi içerisinde barındırıyor bildiğimiz kadar bilmediğimiz o kadar çok özellik var ki... Birçok faydası bulunan sarımsağı hemen her yemeğimize ekleriz çiğ olarak da tükettiğimiz sarımsakla ilgili bu bilgi sizi çok şaşırtacak.
Alkol Alışkanlığı Ciddi Şekilde Etkiliyor!
Alkol Alışkanlığı Ciddi Şekilde Etkiliyor! Mide kanaması nedir? Mide kanaması nedenleri belirtileri ve tedavisi…
Kedi gözlü çocuk: Gece karanlığında da görüyorum
Kedi gözlü çocuk: Gece karanlığında da görüyorum Bursa´nın İnegöl ilçesinde milyonda bir kişide görülen rahatsızlığa sahip 6 yaşındaki Emir Kayra Polat´ın gözlerinin adeta Kedi gözlerine benzemesi herkesin dikkatini çekiyor.
Kanser Tedavisinde Zerdeçallı İlaç Çalışması
Kanser Tedavisinde Zerdeçallı İlaç Çalışması Zerdeçaldan elde edilen "curcumin" molekülü ile kanser tedavisinde başarılı sonuçlar elde eden KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutlu Demiray, geliştirdiği formülasyonuna ilaç ruhsatı almak için çalışma başlattı.
O Çaresiz Denen Hastalığın Çaresi Limonmuş
O Çaresiz Denen Hastalığın Çaresi Limonmuş Sabahları içilen ılık limonlu suyun faydaları saymakla bitmez. Sabah gözünüzü açar açmak gidip su ısıtıcının düğmesine basıyor ve kendinize koca bir bardak kahve hazırlıyorsanız, size önerimiz bu alışkanlığınızı biraz ileri zamana ertelemeniz olacaktır. Sabahları içeceğiniz ılık limon suyu kafein bağımlılığınıza son verecek.
Robert Gorter Tedavi Yöntemi
Robert Gorter Tedavi Yöntemi Kanser tedavisinde yeni bir dönem başlatan Nobel ödüllü Alman doktor Robert Gorter, hastalarının vücut ısılarını yükselterek kanser hücrelerini öldürüyor.Cilt Kanseri Hastası; “Bir yıl boyunca kemoterapi aldım. İki ay boyunca radyoterapi aldım ama bunlardan hiçbir sonuç alınmadı. Bu tedaviye başladım. İki aydır bu tedaviyi alıyorum. İki ay sekiz haftalık bir sürede iki aşı oldu. Yararlarını gördüm” dedi.
Kanser Hücrelerini Öldürmede Çok Başarılı!
Kanser Hücrelerini Öldürmede Çok Başarılı! Orta ve Güney Amerika´ya özgü olan Acai palmiye ağaçlarında yetişen acai çileği adeta bir şifa kaynağı. İşte acai çileğinin faydaları...
Aşırı Tarçın Tüketiminde Beyin Kanaması Riski!
Aşırı Tarçın Tüketiminde Beyin Kanaması Riski! Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarında sıkça tüketilen tarçının aşırı kullanılması halinde birtakım sağlık problemlerine yol açtığını vurguladı. Yeşilada, tarçında bulunan ´kumarin´ adlı maddenin kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabileceğini söyledi.
DNA Yaşam Süresi Hakkında İpuçları Veriyor
DNA Yaşam Süresi Hakkında İpuçları Veriyor Uzmanlar, bir puanlama sistemi geliştirmek için yaşam süresi üzerinde etkili olan muhtelif genetik varyasyonları inceledi. Kişilerin DNA´larına bakılarak yaşam sürelerine dair ipuçları elde edebileceğini belirten yetkililer, puanlamada, ilk yüzde 10´a girenlerin, son yüzde 10´da yer alanlardan 5 yıla kadar daha uzun yaşayabilecekleri sonucuna vardı
‘Elleriniz Üşüyorsa Bol Su İçin’
‘Elleriniz Üşüyorsa Bol Su İçin’ Kış aylarında su tüketiminin azaldığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Ruhan Aşkın Uzel, bu durumun vücuttaki etkilerini anlattı. Uzel, el ve ayaklardaki üşümenin de vücuttaki su kaybından kaynaklanabildiğini belirtti.
Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri
Kış Depresyonuna Karşı 9 Etkili Öneri
Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sınırlı kalmıyorsa ‘kış depresyonu’ yaşıyor olabilirsiniz. Psikolog Sena Sivri“Kışın iyice azalan güneş ışınları, mutluluk hormonu olan seratonin salgılamasının azalmasına, beynin kimyasının değişmesine ve depresyona sebep olabilmektedir” diyor. Yapılan araştırmalara göre, mevsimsel depresyon riskinin kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla olduğunu belirten Psikolog Sena Sivri, kış depresyonuna karşı alınabilecek 9 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu
Bu Besinler Hafızasını Güçlendirmek İsteyenler İçin Birebir!
Bu Besinler Hafızasını Güçlendirmek İsteyenler İçin Birebir! Beyni besleyerek, hafızanın güçlenmesine yardımcı olan besinler, konsantrasyonunuzu arşa çıkaracak!
İsteyen Herkese Ücretsiz...
İsteyen Herkese Ücretsiz... Sigarayı Bırakmak İsteyene Ücretsiz Sağlık Hizmeti
Buzdolabına Koyarsanız Zehire Dönüşüyor
Buzdolabına Koyarsanız Zehire Dönüşüyor Bazı besinlerin buzdolabına konulduğunda hastalığa neden olduğunu biliyor muydunuz? Peki, bu besinler nelerdir? İşte duyunca çok şaşıracağınız buzdolabına girince hastalıklara neden olan besinler...
7 Günde Beyni Gençleştirmek İçin Bakın Ne Yapılmalı!
7 Günde Beyni Gençleştirmek İçin Bakın Ne Yapılmalı! 1 haftada beyninizi gençleştirmek ister misiniz?Edinburgh Üniversitesi´nden Prof. Mark Lyth, 65 yaş üzeri tam bin kişi üzerinde denediği 7 günlük bir program denedi. Bu program sonucunda kişilerin hafıza kullanımında %40´lık artış sağlamayı başardı.
Kışında Gözlüğünüzü kullanın...
Kışında Gözlüğünüzü kullanın... Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlar, kar yağdığı zaman daha zararlı hale geliyor. Bu da kataraktı artırıyor. Bu nedenle kışın da uygun ultraviyole korumalı güneş gözlüğü takmalısınız
Aman Dikkat! Burun Spreyinde Tehlikeli Doz...
Aman Dikkat! Burun Spreyinde Tehlikeli Doz... Burun spreylerinin doktorlar tarafından önerildiği süre ve doz dışında kullanılmaması gerektiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Doğan, "Uzun süreli kullanım durumlarında bağımlılık yapabilir ve kan değerlerini değiştirebilir" dedi.
Sürekli Üşüyorsa Dikkat!
Sürekli Üşüyorsa Dikkat! Hipotiroidi belirtileri neler?
Duyu Bütünleme Sorunu Hiperaktivite İle Karışıyor
Duyu Bütünleme Sorunu Hiperaktivite İle Karışıyor Kreşe alışamayan çocuğunuzu azarlamayın. Hiperaktif olduğu düşünülen çocukların önemli bir kısmında duyu bütünleme problemi görülüyor. Çocuk, kreşin renkli odalarından yorulup seslerden kaçabiliyor
Ucuza Aldanma Gözünden Olma
Ucuza Aldanma Gözünden Olma Ucuz olduğu gerekçesiyle internetten alınan kontak lensler, sahte veya kullanım süreleri geçmiş oluyor.
Buz Dolabında Saklıyorsanız Büyük Yanlış!
Buz Dolabında Saklıyorsanız Büyük Yanlış! Bozulmasını önlemek için buzdolabında sakladığınız bazı yiyeceklerin aromasında bozulmalar meydana geliyorsa bunun sebebi saklama koşulları olabilir. Yiyeceklerin bozulmaması için yaptığımız bu hareket aslında daha erken çürümelerine ve tatlarında değişikliğe sebep olabiliryor...
Gripten Korunmanın En Kolay Yolu
Gripten Korunmanın En Kolay Yolu Gribin belirtilerini sıralayan Yrd. Doç. Dr. Zehra Çağla Karakoç, bu hastalıktan korunmanın en kolay ve en ucuz yolunun el yıkamak olduğunu belirtti. Antibiyotik tedavisinin gribi iyileştirmeyeceğini de ekleyen Karakoç, önemli bilgiler verdi.
Kanser Nefesten Teşhis Edilebilecek
Kanser Nefesten Teşhis Edilebilecek Kanseri nefes tahliliyle teşhis edecek cihazla ilgili konuşan Cancer Research UK" araştırmacısı Professor Rebecca Fitzgerald "Bu test kanserin çok daha erken tespit ve teşhis edilmesine yardım ederek hastaların yaşam şansını artıracak" açıklamasını yaptı.
Mandalina Yeni Hücrelerin Oluşumunu Destekliyor!
Mandalina Yeni Hücrelerin Oluşumunu Destekliyor! Mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlık üzerinde pek çok önemli fayda sağlıyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. İşte dikkate almanız gereken öneriler...
Her Gün Tüketiyoruz Fakat Bakın Neye Sebep Oluyor!
Her Gün Tüketiyoruz Fakat Bakın Neye Sebep Oluyor! Mide yanması, en iyi alt gögüs bölgesinde ortaya çıkan ağrılı, yanma hissi olarak tanımlanır. Mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna kaçtığı ve midenize yiyecek ve içecek veren tüp olan asit reflünün bir semptomudur.
Karaciğer Hasarı Bu Test İle Ortaya Çıkıyor
Karaciğer Hasarı  Bu Test İle Ortaya Çıkıyor AST: Aspartat Aminotransferaz nedir? AST yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?
Kışın Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?
Kışın Ayak Bakımı Nasıl Olmalı? Kış aylarında yaz aylarında olduğu gibi ayaklarımıza dikkat etmiyoruz. Kış aylarında ayaklarımıza dikkat etmediğimizde koku ve mantar gibi olumsuz sonuçlara yol açabiliyoruz. Gelin beraber kış aylarında ayaklarımıza nasıl bakım yapabileceğimizi öğrenelim.
Aile Hekimlerine Bir Darbe Daha: 15 Bin Kişi İşsiz Kalabilir
Aile Hekimlerine Bir Darbe Daha: 15 Bin Kişi İşsiz Kalabilir Asgari ücrete zam yapılıp, aile hekimlerinin ödeneklerine zam yapılmaması tepkiyle karşılandı. Konuyla ilgili konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. H.Şenol Atakan, “Gelinen noktada Aile Sağlığı Merkezi Gider Ücreti yetersiz kalmaktadır." diyerek, aile hekimlerinin üzerindeki mali yükün giderek arttığını belirtti. Atakan, aile sağlığı merkezlerinde çalışan 15 bin personelin önemli bir bölümünün işsiz kalma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR