Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
18 Haziran 2019 Salı
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
SAĞLIK ile ilgili haberler
Kahvaltı yapmayanlar dikkat!
Kahvaltı yapmayanlar dikkat! Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Iowa Üniversitesi’nde uzun süredir yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, kahvaltı etmeyenlerin kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme oranı, her gün kahvaltı edenlere göre yüzde 87 daha fazla.
Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı
Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı TEİS Genel Başkanı Saydan, "Halk arasında ´bitkisel ilaç´ olan ürünler, kontrolsüz şekilde internet, aktar gibi yerlerde pazarlanmaktadır. Bu gibi ortamlardan bitkisel de olsa ilaç alıp kullanmayın." uyarısında bulundu.
Ses sağlığı nasıl korunur?
Ses sağlığı nasıl korunur? 16 Nisan Dünya Ses Günü sebebiyle bilgiler veren Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, "Ses hijyeni, el ve ağız hijyeninde olduğu gibi kişisel olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken davranışlar topluluğudur. Bunlardan en önemlisi, sıvı alımıdır. Bireyler yeterince su içiyorsa sesi her zaman daha iyi oluyor. Ses sağlığınız için günde 2 litre su için" dedi.
Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi
Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi Türk Dermatoloji Derneği Tırnak Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Göktay, "Tırnak melanomu, hayatı tehdit eden en ciddi tırnak hastalığıdır. Hastalık, tırnakta uzunlamasına yerleşen kahverengi-siyah bir çizgi bant şeklinde başlar." dedi.
Korkutan Tablo: Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor
Korkutan Tablo: Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor Sabah ve akşam aksatmadan kullandığımız diş macunlarının aslında bize en zararlı maddelerden birini içerdiği ortaya çıktı
Kötü Kokunun Nedeni Bunlar Olabilir?
Kötü Kokunun Nedeni Bunlar Olabilir? Ağız kokusu için hangi doktora gidilir?
Halk arasında “ağız kokusu” olarak bilinen “nefes kokusu”, yetişkin insanlar arasında yaşamlarının bir bölümünde ya da sürekli olarak görülen sıkıntı veren bir durumdur. Peki ağız kokusu neden olur ve ağız kokusu için hangi doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...
Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin 5 belirtisi
Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin 5 belirtisi B12 vitamini eksikliği nasıl belirtiler verir? Kimler daha dikkatli olmalı? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, B12 eksikliği ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Bu Gıdalar Çocuklarda Alerjiye Sebep Olabilir
Bu Gıdalar Çocuklarda Alerjiye Sebep Olabilir Yiyeceklerde artan koruyucu ve katkı maddeleri kullanımı konusunda anne ve babaları uyaran Prof. Dr. Mustafa Tayar; günümüzde çocukların süt, yumurta, polen gibi klasik alerjilerin yanında cips, salam, sucuk, hazır çorba gibi yiyeceklerde bulunan katkı maddelerine karşı da alerjik tepki verdiğini belirtti.
Onkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde deva
Onkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde deva Ünlü Onkolog Doktor Yavuz Dizdar´dan SÖZCÜ´ye çok özel açıklamalar: Kemik suyu, ciğer, kokoreç, paça çorbası, işkembe yararlı mı zararlı mı? Sağlıklı beslenme sırları bu yazı dizisinde...
Hayvanlardan İnsanlara Geçen Bakteri Ruh Hastalıklarına Neden Olabiliyor
Hayvanlardan İnsanlara Geçen Bakteri Ruh Hastalıklarına Neden Olabiliyor Doktorlar, hayvanlardan insanlara geçen ve vücuda saklanan bakterilerin uzun vadede, insanlarda bunama veya alzaymır gibi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.
İnsan Beyni İle İlgili Keşif Şoke Etti
İnsan Beyni İle İlgili Keşif Şoke Etti Araştırmalar, insan beyninde çoğu hayvanın yer değiştirirken yön bulmasını sağlayan manyetik çekim gücünü algılayabilen bir pusula olduğunu ortaya koydu.
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir? Bitter çikolata, saf kakaodan üretilir. İçerisinde katkı maddesi eklenmemiş, sağlığa zararlı yağlar ve karbonhidratlar olmayan koyu siyah renk çikolatadır. Bitter çikolatanın faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmelidir? İşte cevabı...
Gözdeki Görünmez Tehlike
Gözdeki Görünmez Tehlike Gözde sulanma, iltihaplanma, gözyaşı kesesi bölgesinde şişlik, apse gibi belirtilerle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı göz sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir.Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Barış Yeniad konu ile ilgili bilgiler verdi.
İşte Ağız Yaralarını Önlemek İçin En İyi Yöntemler
İşte Ağız Yaralarını Önlemek İçin En İyi Yöntemler Ağız yaraları nedir? Ağız yaralarının nedenleri nelerdir? Ağız yaralarına ne iyi gelir?
Uyumazsak Vücudumuzda Neler Olur?
Uyumazsak Vücudumuzda Neler Olur? Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik... Geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Peki "uyumak" ne demek? Uyursak kilit çözülür mü?
Rota virüsü oyuncaktan bulaşıyor
Rota virüsü oyuncaktan bulaşıyor Çocuklarda ishal, kusma, ateş gibi sorunları tetikleyen rota virüsü okullarda ve kreşlerde salgına yol açabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ata, bu konuda önemli bilgiler verdi.
İnsan Beyninin 9 Gizemi
İnsan Beyninin 9 Gizemi Her gün yeni özellikleri keşfedilen insan beyni vücudumuzdaki en komplike organ. 11-17 Mart Beyin Farkındalık Haftası kapsamında bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynin gizemleri hakkında bilgiler verirken önemli öneriler de sıraladı.
Zencefilli Çayınızı Kenara Bırakın! Gribin İlacı: Cinsel İlişki
Zencefilli Çayınızı Kenara Bırakın! Gribin İlacı: Cinsel İlişki Bol limonlu, zencefilli çaylarınızı kenara bırakın, gribin ilacı cinsel ilişkiymiş! Cinsel Terapist Kenan Eren, cinsel ilişkinin, gribi önlediğini söyledi.
Uykuya Yardımı Olan Çaylar Bakın Neler!
Uykuya Yardımı Olan Çaylar Bakın Neler! Bazı günler yorgun düşüyor ve uyuyamıyorsanız, bu haberimiz sizin için. Size yardımcı olacak ve uykuya kolay dalmanıza sağlayacak çayları sizinle paylaştık. Bu çayları yatmadan en az bir saat önce tüketmeniz daha çok işe yarayacaktır. İşte uyumanıza yardımcı olacak çaylar...
Defne Sabununun Faydaları Nelerdir?
Defne Sabununun Faydaları Nelerdir? Defne sabunu, Defne ağacının yaprağındaki yağlardan üretilir. Özellikle saçlarda kullanımı oldukça yaygındır. Defne sabununu nasıl kullanmalıyız? İşte Defne sabununun yararları;
Beyni Küçülten Besinler Şaşırtıyor! Her Gün Tükettiğimiz Besinlerde Büyük Tehlike!
Beyni Küçülten Besinler Şaşırtıyor! Her Gün Tükettiğimiz Besinlerde Büyük Tehlike! Son yıllarda beyin sağlığı ve beslenme ile ilgili şaşırtıcı bilgiler ortaya çıktı. Tüm vücudumuzun kontrol merkezi olan beyin sağlığı için hiç kuşkusuz sağlıklı bir yaşam tarzını benimseme şart. Peki sağlıklı bir beyin için hangi besinlerden uzak durmalıyız? Beyne zarar veen besinler nelerdir? Unutkanlığa sebep olan besinler ve alışkanlıklar nelerdir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası haberimizde...
Yapraklarını Atıyoruz Ama...
Yapraklarını Atıyoruz Ama... Zeytin ve zeytinyağının sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biri olarak kabul edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, de zeytin ve zeytinyağının yer almasıdır. Ancak araştırmalar sonucu zeytin yaprağının da sağlığa karşı birçok faydası ortaya çıktı.
Böbrek Naklinde Robotik Cerrahi Dönemi
Böbrek Naklinde Robotik Cerrahi Dönemi Canlıdan böbrek naklinin risklerine dikkat çeken Prof. Dr. Barış Akin, böbrek naklinde robotik cerrahi ile daha da güvenli ameliyatın mümkün olduğuna dikkat çekti.
Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Neler Oluyor?
Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Neler Oluyor? Lohusalık nedir? Lohusalık dönemi komplikasyonları ve lohusalık döneminde yaşanan değişimler nelerdir?
Ispanağı İkinci Kez Isıtıp Yemeyin! İşte Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Besinler
Ispanağı İkinci Kez Isıtıp Yemeyin! İşte Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Besinler Evlerde günlük yemek yerine daha bereketli olması açısından bol bol yaptığımız ve bir başka gün tekrar ısıttığımız bazı yemekler sağlığımız için tehlikeye yol açabiliyor. Bu çoğunlukla kullandığımız bir yöntem olsa da maalesef gıda uzmanları bazı gıdaların tekrar ısıtıldığında ciddi bir sağlık sorunu olan zehirlenmeye yol açabileceğini söylüyor. Doğrudur ki bazı gıdaları tekrar ısıttığınızda zehirleyebilir!
Şekerin Vücudunuza Verdiği 7 Korkunç Zarar
Şekerin Vücudunuza Verdiği 7 Korkunç Zarar Şeker çoğu insanının vazgeçilmezi olsa da zararlarını göz ardı etmemek gerekir. Son zamanlarda kullanımı hızla artan şekerin vücudumuza verdiği zarar şaşırtıyor. İşte şekerin vücudumuza verdiği zararlar...
Mevsiminde Tüketilen Besinler Hastalıktan Koruyor!
Mevsiminde Tüketilen Besinler Hastalıktan Koruyor!

Yurt dışından getirilerek mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Araştırma Görevlisi ve Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, “Mevsimine uygun yemekle yerel ürünü ve bölgemizdeki yerel tarımı desteklemiş oluruz. Böylece daha az nakliye, daha az soğutma ve enerji kaybıyla doğanın döngüsüne zararı da en aza indiririz” dedi.
Türk Bilim İnsanları Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi
Türk Bilim İnsanları Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi
KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş ve ekibinin, nefes borusunda darlık oluşması nedeniyle solunum sıkıntısı çeken hastalara yönelik geliştirdiği ameliyat yöntemi, dünya tıp literatürüne geçti.

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi Açıklandı
Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi Açıklandı Blumberg´in En Sağlıklı Ülkeler Endeksi´ne göre hazırladığı listede, dünyanın en sağlıklı ülkesinin İspanya oldu. Türkiye ise 169 ülke arasından ancak 51. sırada yer alabildi. Liste hazırlanırken hangi kriterler gözetildi, İspanya neden birinci oldu?
Çarpıcı Tuz Uyarısı: Olması Gerekenin İki Katını Kullanıyoruz
Çarpıcı Tuz Uyarısı: Olması Gerekenin İki Katını Kullanıyoruz Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, "Türkiye´de kişi başına günlük tuz tüketimi 9,9 gramdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu miktar 5 gramın altında olmalıdır. Bakanlık olarak bu minvalde çalışıyor, hazırladığımız eylem planlarıyla önlemler alıyoruz" dedi.
Dişlere İyi Gelen Besinler
Dişlere İyi Gelen Besinler Dişlerin her daim sağlıklı olması için ağız ve diş bakımının yanı sıra tüketilen besinlere ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor. Diş Hekimi Mahmut Genç diş dostu besinler ve dişlere zarar veren besinler konusunda bilgiler verdi.
‘Derin beyin stimülasyonu’ epilepsi tedavisinde umut olacak
‘Derin beyin stimülasyonu’ epilepsi tedavisinde umut olacak Parkinson ve hareket bozukluklarının tedavisinde uygulanan derin beyin stimülasyonunun, epilepsi hastaları için de umut olacağı belirtildi.
Hangi vitamin Neye İyi Gelir?
Hangi vitamin Neye İyi Gelir? Sağlıklı yaşamın sürekliliği için vitaminler oldukça önemli. Yeterince alınmayan vitaminlerin birçok sağlık problemine neden olabileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “E vitamini kalbi, A vitamini göz sağlığını koruyor. D vitamini kas gelişimine, K vitamini kanın pıhtılaşmasına katkı sağlıyor. C vitamini ise enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyor” diyerek vitaminler ve faydalarını anlattı.
Uzun Ömrün Sırrı Samuray Bitkisinde
Uzun Ömrün Sırrı Samuray Bitkisinde Japon kültüründe samurayların yediği ashitaba (yarının bitkisi) isimli nadir bulunan bir bitkinin, yaşlanmayı önleyici etkisi olduğu tahmin ediliyor.
Bu besinlerle Yaşlanmaya Meydan Okuyun!
Bu besinlerle Yaşlanmaya Meydan Okuyun! Zaman çok çabuk geçiyor. Yaş almayı önlemek mümkün değil fakat yaşlanmamak mümkün. Elbette bunun için vücuda iyi bakmak şarttır. Yediklerinize dikkat etmek yaşlanmaya karşı verdiğiniz mücadelenin ilk basamaklarından biri olacaktır.
Meyve Diye Tüketiyoruz Ama... Öyle Bir Faydası Ortaya Çıktı ki...
Meyve Diye Tüketiyoruz Ama... Öyle Bir Faydası Ortaya Çıktı ki... Bütün meyveler arasında en kuvvetli antioksidan olduğu söylenen narın öyle özellikleri var ki bir tek ölüme çare değil sözünün tam karşılığı olarak adlandırılsa yanlış olmaz... İşte narın vücudumuza sağladığı sayısız faydalardan bazıları...
Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa...
Haşladığınız yumurtalar grileşiyorsa... Sağlığımız için son derece önemli bir besin kaynağı olan yumurta, yanlış pişirildiğinde aslında sağlığımızı tehdit ediyor. Yumurtanın içerisinde bulunan vitamin ve minerallerden tam olarak faydalanmamız için pişirme süresine dikkat etmemiz gerekiyor.
Yumurta Hakkındaki Bu Bilgiler Şaşırtıyor!
Yumurta Hakkındaki Bu Bilgiler Şaşırtıyor! Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabına yerleştirir. Peki bu yaptığımız doğru mu? Yumurta kartonu sadece yumurtanın kırılmaması için mi var? Yoksa bilmediğimiz başka bir işlevi mi var? İşte cevabı...
Kalp Krizini Tetikleyen Nedenler
Kalp Krizini Tetikleyen Nedenler Kalp krizinin çoğu zaman ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebildiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Cegerğun Polat, kalp krizine neden olan kronik hastalıklar ve risk faktörlerinin yanı sıra kişinin, krizi tetikleyen birçok nedenle günlük yaşam içinde karşılaşabileceğini dile getirdi. İşte kalp krizini tetikleyen 6 neden...
Şiş, Sert ve Yağlı Bir Karın En Belirgin Özellikleri! İşte B12 Vitamini Eksikliğinde Olabilecekler
Şiş, Sert ve Yağlı Bir Karın En Belirgin Özellikleri! İşte B12 Vitamini Eksikliğinde Olabilecekler Neredeyse 5 kişinin 4’nde insülin direnci var. Oldukça yaygınlaşan insülin direnci için daha çok farkındalık gerekiyor. Diyetisyen Fulya Bozdemir, bu haftaki yazısında oral antidiyabetik/ B12 vitamini ilişkisini ele aldı.
Hafızayı Güçlendirmenin 15 Yolu
Hafızayı Güçlendirmenin 15 Yolu Anahtarlarınızı sık sık nereye koyduğunuzu unutuyor musunuz? Telefonunuzu veya gözlüklerinizi her defasında bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Zayıf hafıza, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sorun. İşte sizlere uzun ve kısa dönem hafızanızı güçlendirmek ve alzheimer gibi hastalıklara karşı rahatça uygulayabileceğiniz 15 ipucu...
Çayın Zararları Nelerdir?
Çayın Zararları Nelerdir? Çay, Türk kültürünün en önemli içeceklerinden biridir. Sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinde sonra tüketilen çayın sağlık açısından pek faydalı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Sudan sonra ikinci olarak en çok tükettiğimiz çay, bilinçsizce içilirse vücudumuza zarar verebiliyor. Peki, çayın zararları nelerdir?
ODTÜ´lü Kadın Akademisyen, Kanserin Şifrelerini Çözüyor
 ODTÜ´lü Kadın Akademisyen, Kanserin Şifrelerini Çözüyor Dünya genelinde sağlık sorunlarına bilimsel çözümler aranırken, ODTÜ´lü genç bilim kadını Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ´ın kanser hücrelerindeki karmaşık etkileşim ağlarının sırrını matematiksel formüllerle ortaya çıkaran yazılımları, uluslararası çevrelerin de dikkatini çekti. Çalışmalarıyla geçen yılın UNESCO-L´Oreal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu´nu kazanan Tunçbağ, laboratuvarında çok sayıda öğrencinin mühendisliğe ve biyoenformatik alanına ilgi duyması için de çalışma yürütüyor.
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmanın 7 Önemli Adımı
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmanın 7 Önemli Adımı Solunum yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili uyarılar yapan Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Doç. Dr. Süda Tekin, bu hastalıklardan korunmanın yollarını sıraladı. Tekin, grip aşısının önemine de değindi.
Ege Üniversitesi, Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor
Ege Üniversitesi, Geleceğin Robotik Cerrahlarını Yetiştiriyor Türkiye’de robotik cerrahi ile ameliyat yapılan 35 merkez arasında yer alan Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, bu alanda verdiği eğitimlerle de dikkat çekiyor.
Elektronik Sigara Bakın Neye Sebep Oluyor!
Elektronik Sigara Bakın Neye Sebep Oluyor! Türk Nöroloji Derneği Başkanı Şerefnur Öztürk, sigara içenlerde inme riskinin 10 yıldan fazla bir süredir sigarayı bırakanlara göre 2-4 kat daha fazla olduğunu bildirdi.
EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR