Ana Sayfa | Reklam | Künye | İletişim | Arşiv
Foto Galeri Video Galeri Editörler İletişim
13 Kasım 2019 Çarşamba
FİNANS TÜRKİYE EKONOMİ HABER DÜNYA HABERLERİ YAŞAM SAĞLIK TEKNOLOJİ-BİLİM MAGAZİN TARİH KADIN SPOR KİTAP
SAĞLIK ile ilgili haberler
Yeni Lazer Tedavisi Kanserli Hücreleri Yok Etmeyi Başardı
Yeni Lazer Tedavisi Kanserli Hücreleri Yok Etmeyi Başardı Bilim insanları derinin üzerinden lazer kullanarak kanser hücrelerini bulup yok etmeyi başardıklarını duyurdu. Yöntemin kanser tedavisi için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.
Hepatite Bağlı Ölüm Riski Aşılama ile Azaltılacak
Hepatite Bağlı Ölüm Riski Aşılama ile Azaltılacak Halk arasında karaciğerin iltihabı olarak bilinen hepatitte, tedavi ve aşı uygulamaları ile 2030 yılında ölümlerin azaltılması hedefleniyor.
Beyin Kanseri Tedavisinde Koklayarak Alınan İlaç Geliştirildi
Beyin Kanseri Tedavisinde Koklayarak Alınan İlaç Geliştirildi Türk bilim insanları, beyin kanseri tedavisinde önemli bir adım attı. Konu ile ilgili açıklama yapan Ege Üniversitesi ARGEFAR Ürün Geliştirme Sorumlusu Prof. Dr. Şenay Hamarat Şanlıer, "Tümörlü dokuya normalde ulaşamayan kanser ilacını, modifiye ederek, nano teknolojik yaklaşımla yeniden yapılandırarak kan beyin bariyerini çok rahat geçebilir hale getiriyoruz. Yani basit ifadeyle ilaç bulunan molekülün elinden tutuyor karşıya geçiriyoruz" dedi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da "Hedefe yönelik tedavi anlamında geliştirdikleri TÜBİTAK projesiyle dünyada bir ilke imza atıyorlar." şeklinde konuştu.
‘Kanser Olmadan Tanısı Konulacak’
‘Kanser Olmadan Tanısı Konulacak’ "Biz mikro RNA´ya bakarak kişilerin kansere yakalanma riskini ortaya koyacağız." bilgisini veren Antalya Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Duran Canatan, insanların bu riske göre test yaptıracaklarını söyledi.
İri Gözlü Bebeklere Dikkat!
İri Gözlü Bebeklere Dikkat! Bebeklerde göz muayenesinin önemine değinen Göz Hastalıkları ve Göz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil, iri gözlü bebeklerde göz tansiyonu riskine dikkat çekti.
Okul Kantinlerinde Yeni Dönem
Okul Kantinlerinde Yeni Dönem Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, 16 Eylül´den itibaren kantinlerde ´Okul Gıdası´ logosu olmayan ürünlerin satılamayacağını belirterek, "Logosu olmayan ürünün kantinde satışı arz edilebilir. Orada da çocuklarımız, gönüllü elçilerimiz olacak." dedi.
Akıl Sağlığınızı Korumak İçin 20 Öneri
Akıl Sağlığınızı Korumak İçin 20 Öneri ‘Risk alma’ çalışmalarından ‘kaçış’ kutularına, sarılma terapisinden evcil hayvanlara kadar psikolojik sağlığınızı doğru yola sokacak önerileri takdimimizdir. Kötü ruh hali, yaşam kalitesini etkileyen, sevdiklerinizden ve profesyonellerden bol miktarda desteğe ihtiyaç duymanıza sebep olan ve hem zaman hem de sabır isteyen ciddi bir durumdur. Ancak bazen, küçük değişiklikler yapmanın getirisi büyük kazanımlar oluyor. Size önereceğimiz küçük tüyolara hayatınızda yer açın.
Cep Telefonu Kullanan Çocuklar İçin Çok Ciddi Uyarı!
Cep Telefonu Kullanan Çocuklar İçin Çok Ciddi Uyarı! SAR değerleri çok yüksek olan cep telefonu ve benzeri elektronik aletlerin çocuklar üzerinde geri alınamaz etkileri oluyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Rıdvan Açıkalın, “Cep telefonunu mümkün olduğunca uzağınızda tutun. Telefonunuzun SAR, yani radyasyon yayılım değerini muhakkak öğrenin” uyarısında bulundu.
Dikkat! Vertigo Başka Bir Hastalığın Habercisi Olabilir
Dikkat! Vertigo Başka Bir Hastalığın Habercisi Olabilir SBÜ Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Engin Çekin, "Hızlı gelişen vertigonun çoğunlukla nispeten daha önemsiz hastalıklardan; yavaş gelişenlerin ise sinsi gelişen ve önemli olabilecek hastalıklardan kaynaklanma olasılığı yüksektir" uyarısında bulundu ve vertigonun mutlaka ciddiye alınması gerektiğini söyledi.
Kanser Tedavisinde Yeni Umut: Bor
Kanser Tedavisinde Yeni Umut: Bor Northern Illinois Üniversitesinden Prof. Dr. Narayan Hosmane, bor elementi ile kanser tedavisi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hosmane, "Japonya´daki ortaklarımızla beyin kanseri olan hastalarda bunu denedik. Bor elementiyle kanser tedavisinde çok güzel sonuçlar aldık, 18 ay içinde kanser tamamen ölüyor. Eğer tamamen öldürüldüyse kanserin yenileme şansı da yok" şeklinde konuştu.
Kanser, Kronik ve Nadir Hastalıklar İçin Milli Ürünler Geliştirilecek
Kanser, Kronik ve Nadir Hastalıklar İçin Milli Ürünler Geliştirilecek Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) aracılığıyla sağlık araştırmaları ve tıp teknolojisi alanında çok önemli bir projeye imza atıyor. Proje ile Türkiye’de görülen kanser, kronik ve nadir hastalıkların erken tanı, tedavi ve önlenmesinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek.
Ayak Mantarını Ne Yok Eder? İşte Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Doğal Öneriler…
Ayak Mantarını Ne Yok Eder? İşte Tırnak Mantarı Tedavisi İçin Doğal Öneriler… Ayak mantarını tetikleyen en önemli nedenlerden biri ayak hijyenine yeteri kadar önem vermemek olabilir. özellikle kış aylarda yeteri kadar ilgilenmediğimiz ayaklarımız sonrasında bakterilerin üreyerek zamanla bir takım deri hastalıklarının oluşmasına neden olur. Ayak mantarından kurtulmak için önce doktorunuza başvurmalısınız. Evde yapabileceklerinizi de haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte tırnak mantarı tedavisi için doğal öneriler...
Açıkta Satılan Süt Ürünlerine Dikkat!
Açıkta Satılan Süt Ürünlerine Dikkat! Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin yürürlüğe girmesiyle, peynirlerin, muhafaza, taşınması ve piyasaya arz edilme sürecinde 10 derecenin altında tutulması zorunlu hale getirilmesine rağmen, Antalya’da 40 dereceyi bulan sıcaklarda pazarlarda peynir satışı yapılıyor. Gıda Mühendisleri Antalya Şube Başkanı İncegül Sağdıç Tataroğlu, “Açıkta satılan süt ürünlerinin yaz döneminde güneşin altında satılması son derece sakıncalı. Gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz” dedi.
Aşırı Terleyenler Dikkat!
Aşırı Terleyenler Dikkat! Dermatoloji Uzmanı Dr. Selma Uçar, terleme sorununun, sistemik bir hastalığın habercisi olabileceğini söyledi.
Etkileri mucize gibi: Bir hafta boyunca sarımsaklı bal yediğinizde bakın neler oluyor
Etkileri mucize gibi: Bir hafta boyunca sarımsaklı bal yediğinizde bakın neler oluyor Antiseptik özelliğe sahip olan bal ve sarımsak düzenli olarak birlikte tüketildiğinde adeta vücudu yeniliyor. Aç karnına sarımsaklı bal tükettiğinizde bu sağlık sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.
Fazla Fast Food Yiyen Erkeklerin Sperm Sayılarının Daha Az Olduğu Tespit Edildi
Fazla Fast Food Yiyen Erkeklerin Sperm Sayılarının Daha Az Olduğu Tespit Edildi Pizza, hamburger, şekerli gıdalar ve daha birçok fast food benzeri yiyecekleri yiyen erkeklerin sperm sayılarının ciddi anlamda düştüğü tespit edildi.
Uzun süre televizyon karşısında oturanlar dikkat! Kalp sağlığınız tehlikeye girebilir
Uzun süre televizyon karşısında oturanlar dikkat! Kalp sağlığınız tehlikeye girebilir ABD´de yapılan bir araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı riskinin, televizyon karşısında oturanlarda, oturarak çalışanlardan daha yüksek olabileceği ortaya çıktı. Uzmanlar, televizyon izlendiği sırada yemek yenmesinin de bu riski arttıran faktörlerden biri olduğuna dikkat çekti.
Uzun süre televizyon karşısında oturanlar dikkat! Kalp sağlığınız tehlikeye girebilir
ABD´de yapılan bir araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı riskinin, televizyon karşısında oturanlarda, oturarak çalışanlardan daha yüksek olabileceği ortaya çıktı. Uzmanlar, televizyon izlendiği sırada yemek yenmesinin de bu riski arttıran faktörlerden biri olduğuna dikkat çekti.
Kahvaltı yapmayanlar dikkat!
Kahvaltı yapmayanlar dikkat! Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Iowa Üniversitesi’nde uzun süredir yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, kahvaltı etmeyenlerin kalp rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme oranı, her gün kahvaltı edenlere göre yüzde 87 daha fazla.
Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı
Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı TEİS Genel Başkanı Saydan, "Halk arasında ´bitkisel ilaç´ olan ürünler, kontrolsüz şekilde internet, aktar gibi yerlerde pazarlanmaktadır. Bu gibi ortamlardan bitkisel de olsa ilaç alıp kullanmayın." uyarısında bulundu.
Ses sağlığı nasıl korunur?
Ses sağlığı nasıl korunur? 16 Nisan Dünya Ses Günü sebebiyle bilgiler veren Profesyonel Ses Derneği Başkanı Prof. Dr. Haldun Oğuz, "Ses hijyeni, el ve ağız hijyeninde olduğu gibi kişisel olarak takip etmemiz ve günlük hayatta uymamız gereken davranışlar topluluğudur. Bunlardan en önemlisi, sıvı alımıdır. Bireyler yeterince su içiyorsa sesi her zaman daha iyi oluyor. Ses sağlığınız için günde 2 litre su için" dedi.
Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi
Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi Türk Dermatoloji Derneği Tırnak Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Göktay, "Tırnak melanomu, hayatı tehdit eden en ciddi tırnak hastalığıdır. Hastalık, tırnakta uzunlamasına yerleşen kahverengi-siyah bir çizgi bant şeklinde başlar." dedi.
Korkutan Tablo: Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor
Korkutan Tablo: Her Üç Diş Macunundan İkisi Kanserojen Madde İçeriyor Sabah ve akşam aksatmadan kullandığımız diş macunlarının aslında bize en zararlı maddelerden birini içerdiği ortaya çıktı
Kötü Kokunun Nedeni Bunlar Olabilir?
Kötü Kokunun Nedeni Bunlar Olabilir? Ağız kokusu için hangi doktora gidilir?
Halk arasında “ağız kokusu” olarak bilinen “nefes kokusu”, yetişkin insanlar arasında yaşamlarının bir bölümünde ya da sürekli olarak görülen sıkıntı veren bir durumdur. Peki ağız kokusu neden olur ve ağız kokusu için hangi doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...
Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin 5 belirtisi
Vücuttaki B12 vitamini eksikliğinin 5 belirtisi B12 vitamini eksikliği nasıl belirtiler verir? Kimler daha dikkatli olmalı? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem İngeç, B12 eksikliği ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Bu Gıdalar Çocuklarda Alerjiye Sebep Olabilir
Bu Gıdalar Çocuklarda Alerjiye Sebep Olabilir Yiyeceklerde artan koruyucu ve katkı maddeleri kullanımı konusunda anne ve babaları uyaran Prof. Dr. Mustafa Tayar; günümüzde çocukların süt, yumurta, polen gibi klasik alerjilerin yanında cips, salam, sucuk, hazır çorba gibi yiyeceklerde bulunan katkı maddelerine karşı da alerjik tepki verdiğini belirtti.
Onkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde deva
Onkolog Doktor Yavuz Dizdar: İşkembe çorbası her derde deva Ünlü Onkolog Doktor Yavuz Dizdar´dan SÖZCÜ´ye çok özel açıklamalar: Kemik suyu, ciğer, kokoreç, paça çorbası, işkembe yararlı mı zararlı mı? Sağlıklı beslenme sırları bu yazı dizisinde...
Hayvanlardan İnsanlara Geçen Bakteri Ruh Hastalıklarına Neden Olabiliyor
Hayvanlardan İnsanlara Geçen Bakteri Ruh Hastalıklarına Neden Olabiliyor Doktorlar, hayvanlardan insanlara geçen ve vücuda saklanan bakterilerin uzun vadede, insanlarda bunama veya alzaymır gibi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.
İnsan Beyni İle İlgili Keşif Şoke Etti
İnsan Beyni İle İlgili Keşif Şoke Etti Araştırmalar, insan beyninde çoğu hayvanın yer değiştirirken yön bulmasını sağlayan manyetik çekim gücünü algılayabilen bir pusula olduğunu ortaya koydu.
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir? Bitter çikolata, saf kakaodan üretilir. İçerisinde katkı maddesi eklenmemiş, sağlığa zararlı yağlar ve karbonhidratlar olmayan koyu siyah renk çikolatadır. Bitter çikolatanın faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmelidir? İşte cevabı...
Gözdeki Görünmez Tehlike
Gözdeki Görünmez Tehlike Gözde sulanma, iltihaplanma, gözyaşı kesesi bölgesinde şişlik, apse gibi belirtilerle ortaya çıkan gözyaşı kanal tıkanıklığı göz sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir.Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Barış Yeniad konu ile ilgili bilgiler verdi.
İşte Ağız Yaralarını Önlemek İçin En İyi Yöntemler
İşte Ağız Yaralarını Önlemek İçin En İyi Yöntemler Ağız yaraları nedir? Ağız yaralarının nedenleri nelerdir? Ağız yaralarına ne iyi gelir?
Uyumazsak Vücudumuzda Neler Olur?
Uyumazsak Vücudumuzda Neler Olur? Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik... Geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Peki "uyumak" ne demek? Uyursak kilit çözülür mü?
Rota virüsü oyuncaktan bulaşıyor
Rota virüsü oyuncaktan bulaşıyor Çocuklarda ishal, kusma, ateş gibi sorunları tetikleyen rota virüsü okullarda ve kreşlerde salgına yol açabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ata, bu konuda önemli bilgiler verdi.
İnsan Beyninin 9 Gizemi
İnsan Beyninin 9 Gizemi Her gün yeni özellikleri keşfedilen insan beyni vücudumuzdaki en komplike organ. 11-17 Mart Beyin Farkındalık Haftası kapsamında bilgiler veren Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynin gizemleri hakkında bilgiler verirken önemli öneriler de sıraladı.
Zencefilli Çayınızı Kenara Bırakın! Gribin İlacı: Cinsel İlişki
Zencefilli Çayınızı Kenara Bırakın! Gribin İlacı: Cinsel İlişki Bol limonlu, zencefilli çaylarınızı kenara bırakın, gribin ilacı cinsel ilişkiymiş! Cinsel Terapist Kenan Eren, cinsel ilişkinin, gribi önlediğini söyledi.
Uykuya Yardımı Olan Çaylar Bakın Neler!
Uykuya Yardımı Olan Çaylar Bakın Neler! Bazı günler yorgun düşüyor ve uyuyamıyorsanız, bu haberimiz sizin için. Size yardımcı olacak ve uykuya kolay dalmanıza sağlayacak çayları sizinle paylaştık. Bu çayları yatmadan en az bir saat önce tüketmeniz daha çok işe yarayacaktır. İşte uyumanıza yardımcı olacak çaylar...
Defne Sabununun Faydaları Nelerdir?
Defne Sabununun Faydaları Nelerdir? Defne sabunu, Defne ağacının yaprağındaki yağlardan üretilir. Özellikle saçlarda kullanımı oldukça yaygındır. Defne sabununu nasıl kullanmalıyız? İşte Defne sabununun yararları;
Beyni Küçülten Besinler Şaşırtıyor! Her Gün Tükettiğimiz Besinlerde Büyük Tehlike!
Beyni Küçülten Besinler Şaşırtıyor! Her Gün Tükettiğimiz Besinlerde Büyük Tehlike! Son yıllarda beyin sağlığı ve beslenme ile ilgili şaşırtıcı bilgiler ortaya çıktı. Tüm vücudumuzun kontrol merkezi olan beyin sağlığı için hiç kuşkusuz sağlıklı bir yaşam tarzını benimseme şart. Peki sağlıklı bir beyin için hangi besinlerden uzak durmalıyız? Beyne zarar veen besinler nelerdir? Unutkanlığa sebep olan besinler ve alışkanlıklar nelerdir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası haberimizde...
Yapraklarını Atıyoruz Ama...
Yapraklarını Atıyoruz Ama... Zeytin ve zeytinyağının sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biri olarak kabul edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, de zeytin ve zeytinyağının yer almasıdır. Ancak araştırmalar sonucu zeytin yaprağının da sağlığa karşı birçok faydası ortaya çıktı.
Böbrek Naklinde Robotik Cerrahi Dönemi
Böbrek Naklinde Robotik Cerrahi Dönemi Canlıdan böbrek naklinin risklerine dikkat çeken Prof. Dr. Barış Akin, böbrek naklinde robotik cerrahi ile daha da güvenli ameliyatın mümkün olduğuna dikkat çekti.
Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Neler Oluyor?
Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Neler Oluyor? Lohusalık nedir? Lohusalık dönemi komplikasyonları ve lohusalık döneminde yaşanan değişimler nelerdir?
Ispanağı İkinci Kez Isıtıp Yemeyin! İşte Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Besinler
Ispanağı İkinci Kez Isıtıp Yemeyin! İşte Tekrar Isıtıldığında Zehirleyen Besinler Evlerde günlük yemek yerine daha bereketli olması açısından bol bol yaptığımız ve bir başka gün tekrar ısıttığımız bazı yemekler sağlığımız için tehlikeye yol açabiliyor. Bu çoğunlukla kullandığımız bir yöntem olsa da maalesef gıda uzmanları bazı gıdaların tekrar ısıtıldığında ciddi bir sağlık sorunu olan zehirlenmeye yol açabileceğini söylüyor. Doğrudur ki bazı gıdaları tekrar ısıttığınızda zehirleyebilir!
Şekerin Vücudunuza Verdiği 7 Korkunç Zarar
Şekerin Vücudunuza Verdiği 7 Korkunç Zarar Şeker çoğu insanının vazgeçilmezi olsa da zararlarını göz ardı etmemek gerekir. Son zamanlarda kullanımı hızla artan şekerin vücudumuza verdiği zarar şaşırtıyor. İşte şekerin vücudumuza verdiği zararlar...
Mevsiminde Tüketilen Besinler Hastalıktan Koruyor!
Mevsiminde Tüketilen Besinler Hastalıktan Koruyor!

Yurt dışından getirilerek mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hastalıklara davetiye çıkardığını belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Araştırma Görevlisi ve Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, “Mevsimine uygun yemekle yerel ürünü ve bölgemizdeki yerel tarımı desteklemiş oluruz. Böylece daha az nakliye, daha az soğutma ve enerji kaybıyla doğanın döngüsüne zararı da en aza indiririz” dedi.
Türk Bilim İnsanları Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi
Türk Bilim İnsanları Yeni Ameliyat Yöntemi Geliştirdi
KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş ve ekibinin, nefes borusunda darlık oluşması nedeniyle solunum sıkıntısı çeken hastalara yönelik geliştirdiği ameliyat yöntemi, dünya tıp literatürüne geçti.

EDİTÖRDEN
FTEKONOMİ FT EKONOMİ
İHANET DE GELİNEN EN SON NOKTA !!!
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR